See radiaalinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ML.", "3": "radiālis" }, "expansion": "Medieval Latin radiālis", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "inen", "alt1": "radiaali" }, "expansion": "radiaali + -inen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Medieval Latin radiālis > radiaali + -inen", "forms": [ { "form": "radiaalisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "radiaalisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "radiaalinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaaliseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "radiaalis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "radiaalinen (comparative radiaalisempi, superlative radiaalisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "radiaali", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "radiaalinopeus" } ], "glosses": [ "radial" ], "id": "en-radiaalinen-fi-adj-6Kn3Yo7N", "links": [ [ "radial", "radial" ] ], "synonyms": [ { "word": "säteittäinen" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈrɑdiɑːlinen/" }, { "ipa": "[ˈrɑ̝diˌɑ̝ːline̞n]" }, { "rhymes": "-ɑːlinen" } ], "word": "radiaalinen" }
{ "derived": [ { "word": "radiaalinopeus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ML.", "3": "radiālis" }, "expansion": "Medieval Latin radiālis", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "inen", "alt1": "radiaali" }, "expansion": "radiaali + -inen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Medieval Latin radiālis > radiaali + -inen", "forms": [ { "form": "radiaalisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "radiaalisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "radiaalinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaaliset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "radiaaliseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaaliseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "radiaaliselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaaliseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "radiaalisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "radiaalisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "radiaalisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "radiaalisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "radiaalisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "radiaalisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "radiaalis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "radiaalinen (comparative radiaalisempi, superlative radiaalisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "radiaali", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms derived from Medieval Latin", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑːlinen", "Rhymes:Finnish/ɑːlinen/5 syllables" ], "glosses": [ "radial" ], "links": [ [ "radial", "radial" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈrɑdiɑːlinen/" }, { "ipa": "[ˈrɑ̝diˌɑ̝ːline̞n]" }, { "rhymes": "-ɑːlinen" } ], "synonyms": [ { "word": "säteittäinen" } ], "word": "radiaalinen" }
Download raw JSONL data for radiaalinen meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.