See pyytelevä in All languages combined, or Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyytelevä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyytelevää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyytelevääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyytelevääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyyteleväämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyyteleväänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyyteleväänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleviänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleviltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleväksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "pyytelevä",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyytelev",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "anteeksipyytelevä"
}
],
"form_of": [
{
"word": "pyydellä"
}
],
"glosses": [
"present active participle of pyydellä"
],
"id": "en-pyytelevä-fi-verb-IMNqQtmE",
"links": [
[
"pyydellä",
"pyydellä#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyːteleʋæ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyːt̪e̞ˌle̞ʋæ]"
},
{
"rhymes": "-eʋæ"
}
],
"word": "pyytelevä"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "anteeksipyytelevä"
}
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyytelevä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyytelevää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyytelevääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyytelevääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyyteleväämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyyteleväänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyyteleväänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleviänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyyteleviltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleviltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyyteleväkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleväksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyyteleviksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyytelevättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyytelevineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyytelevinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "pyytelevä",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyytelev",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eʋæ",
"Rhymes:Finnish/eʋæ/4 syllables"
],
"form_of": [
{
"word": "pyydellä"
}
],
"glosses": [
"present active participle of pyydellä"
],
"links": [
[
"pyydellä",
"pyydellä#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyːteleʋæ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyːt̪e̞ˌle̞ʋæ]"
},
{
"rhymes": "-eʋæ"
}
],
"word": "pyytelevä"
}
Download raw JSONL data for pyytelevä meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.