See pyyhiskellä in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "frequentative" }, "expansion": "frequentative aspect", "name": "fi-verb-aspect" }, { "args": { "1": "fi", "2": "pyyhkiä", "3": "-skella", "alt2": "-skellä", "pos2": "frequentative aspect" }, "expansion": "pyyhkiä + -skellä (frequentative aspect)", "name": "affix" } ], "etymology_text": "pyyhkiä + -skellä (frequentative aspect)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "67/tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "pyyhiskelen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelevät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskellään", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei pyyhiskellä", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "pyyhiskelin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskeli", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelivät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "pyyhiskelisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelisivät", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei pyyhiskeltäisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelkäämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelkää", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelkööt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön pyyhiskeltäkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "pyyhiskellen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskellemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "pyyhiskellette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskellevät", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei pyyhiskeltäne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "pyyhiskellä", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "pyyhiskelevä", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "pyyhiskeltävä", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskelläkseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelläksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "pyyhiskelläksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelläksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelläkseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelläksensä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "pyyhiskellessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemä", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskellessäni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellessämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "pyyhiskellessäsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellessänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskellessään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskellessänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskelemätön", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskellen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemässä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemästä", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemään", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemällä", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemättä", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltämän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeleminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisilläni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisilläsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "pyyhiskellä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "pyyhiskellä", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "pyyhisk", "2": "", "3": "", "4": "el", "5": "ä" }, "name": "fi-conj-tulla" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -skella", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "pyyhiskely" } ], "form_of": [ { "extra": "to wipe", "word": "pyyhkiä" } ], "glosses": [ "frequentative of pyyhkiä (“to wipe”)" ], "id": "en-pyyhiskellä-fi-verb-rTgOFr9x", "links": [ [ "pyyhkiä", "pyyhkiä#Finnish" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) frequentative of pyyhkiä (“to wipe”)" ], "tags": [ "form-of", "frequentative", "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpyːhiskelːæˣ/" }, { "ipa": "[ˈpyːɦis̠ˌk̟e̞lːæ(ʔ)]" }, { "rhymes": "-elːæ" } ], "word": "pyyhiskellä" }
{ "derived": [ { "word": "pyyhiskely" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "frequentative" }, "expansion": "frequentative aspect", "name": "fi-verb-aspect" }, { "args": { "1": "fi", "2": "pyyhkiä", "3": "-skella", "alt2": "-skellä", "pos2": "frequentative aspect" }, "expansion": "pyyhkiä + -skellä (frequentative aspect)", "name": "affix" } ], "etymology_text": "pyyhkiä + -skellä (frequentative aspect)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "67/tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "pyyhiskelen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelevät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskellään", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei pyyhiskellä", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "pyyhiskelin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskeli", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelivät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "pyyhiskelisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelisivät", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei pyyhiskeltäisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä pyyhiskele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelkäämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "pyyhiskelkää", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelkööt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt pyyhiskelkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön pyyhiskeltäkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "pyyhiskellen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskellemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "pyyhiskellette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskellevät", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät pyyhiskelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene pyyhiskelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei pyyhiskeltäne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "pyyhiskellä", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "pyyhiskelevä", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "pyyhiskeltävä", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskelläkseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelläksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "pyyhiskelläksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelläksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelläkseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelläksensä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskellyt", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "pyyhiskelty", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "pyyhiskellessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltäessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemä", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskellessäni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellessämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "pyyhiskellessäsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskellessänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskellessään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskellessänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskelemätön", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskellen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemässä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemästä", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemään", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemällä", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemättä", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeltämän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskeleminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisilläni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisilläsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "pyyhiskelemäisillänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "pyyhiskellä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "pyyhiskellä", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "pyyhisk", "2": "", "3": "", "4": "el", "5": "ä" }, "name": "fi-conj-tulla" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish frequentative verbs", "Finnish lemmas", "Finnish terms suffixed with -skella", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish transitive verbs", "Finnish tulla-type verbs", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/elːæ", "Rhymes:Finnish/elːæ/4 syllables" ], "form_of": [ { "extra": "to wipe", "word": "pyyhkiä" } ], "glosses": [ "frequentative of pyyhkiä (“to wipe”)" ], "links": [ [ "pyyhkiä", "pyyhkiä#Finnish" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) frequentative of pyyhkiä (“to wipe”)" ], "tags": [ "form-of", "frequentative", "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpyːhiskelːæˣ/" }, { "ipa": "[ˈpyːɦis̠ˌk̟e̞lːæ(ʔ)]" }, { "rhymes": "-elːæ" } ], "word": "pyyhiskellä" }
Download raw JSONL data for pyyhiskellä meaning in Finnish (23.3kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: pyyhiskellä/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "pyyhiskellä" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "pyyhiskellä", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.