See pyökkihapero in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyökki",
"3": "hapero"
},
"expansion": "pyökki + hapero",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pyökki + hapero",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyökkihapero",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihapero",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyökkihapero",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyökkihapero",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyökkihapero",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Mushrooms",
"orig": "fi:Mushrooms",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"beechwood sickener, Russula mairei"
],
"id": "en-pyökkihapero-fi-noun-bEK2t5iH"
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyø̯kːiˌhɑpero/"
},
{
"ipa": "[ˈpyø̞̯kːiˌhɑ̝pe̞ro̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑpero"
}
],
"word": "pyökkihapero"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyökki",
"3": "hapero"
},
"expansion": "pyökki + hapero",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pyökki + hapero",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyökkihapero",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihapero",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyökkihaperoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyökkihapero",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyökkihapero",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyökkihapero",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Entries missing English vernacular names of taxa",
"Entries using missing taxonomic name (species)",
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑpero",
"Rhymes:Finnish/ɑpero/5 syllables",
"fi:Mushrooms"
],
"glosses": [
"beechwood sickener, Russula mairei"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyø̯kːiˌhɑpero/"
},
{
"ipa": "[ˈpyø̞̯kːiˌhɑ̝pe̞ro̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑpero"
}
],
"word": "pyökkihapero"
}
Download raw JSONL data for pyökkihapero meaning in Finnish (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.