See purppurapihta in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "purppura",
"3": "pihta"
},
"expansion": "purppura + pihta",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "purppura + pihta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "purppurapihta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "purppurapihta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "purppurapihta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "purppurapih",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Trees",
"orig": "fi:Trees",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Pacific silver fir (Abies amabilis)"
],
"id": "en-purppurapihta-fi-noun-0IFJTnbJ",
"links": [
[
"Pacific silver fir",
"Pacific silver fir"
],
[
"Abies amabilis",
"Abies amabilis#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpurpːurɑˌpihtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpurpːurɑ̝ˌpiçt̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ihtɑ"
}
],
"word": "purppurapihta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "purppura",
"3": "pihta"
},
"expansion": "purppura + pihta",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "purppura + pihta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "purppurapihta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "purppurapihtaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "purppurapihdattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihdoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "purppurapihtoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "purppurapihtoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "purppurapihta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "purppurapihta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "purppurapih",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ihtɑ",
"Rhymes:Finnish/ihtɑ/5 syllables",
"fi:Trees"
],
"glosses": [
"Pacific silver fir (Abies amabilis)"
],
"links": [
[
"Pacific silver fir",
"Pacific silver fir"
],
[
"Abies amabilis",
"Abies amabilis#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpurpːurɑˌpihtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpurpːurɑ̝ˌpiçt̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ihtɑ"
}
],
"word": "purppurapihta"
}
Download raw JSONL data for purppurapihta meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.