See pulleakasvoinen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullea",
"3": "kasvo",
"4": "-inen"
},
"expansion": "pullea + kasvo + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pullea + kasvo + -inen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pulleakasvoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "pulleakasvoinen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pulleakasvoi",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"plump-faced"
],
"id": "en-pulleakasvoinen-fi-adj-T8BQS46j",
"links": [
[
"plump",
"plump"
],
[
"face",
"face"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːeɑˌkɑsʋoi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːe̞ɑ̝ˌkɑ̝s̠ʋo̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑsʋoinen"
}
],
"word": "pulleakasvoinen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullea",
"3": "kasvo",
"4": "-inen"
},
"expansion": "pullea + kasvo + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pullea + kasvo + -inen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pulleakasvoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pulleakasvoisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "pulleakasvoinen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pulleakasvoi",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑsʋoinen",
"Rhymes:Finnish/ɑsʋoinen/6 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"glosses": [
"plump-faced"
],
"links": [
[
"plump",
"plump"
],
[
"face",
"face"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːeɑˌkɑsʋoi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːe̞ɑ̝ˌkɑ̝s̠ʋo̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑsʋoinen"
}
],
"word": "pulleakasvoinen"
}
Download raw JSONL data for pulleakasvoinen meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.