See puhdistuva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "puhdistuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "puhdistuva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "puhdistuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "puhdistuvuus" } ], "form_of": [ { "word": "puhdistua" } ], "glosses": [ "present active participle of puhdistua" ], "id": "en-puhdistuva-fi-verb-Q8SOD8Mp", "links": [ [ "puhdistua", "puhdistua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpuhdistuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈpuxdis̠ˌtuʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "puhdistuva" }
{ "derived": [ { "word": "puhdistuvuus" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "puhdistuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "puhdistuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhdistuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhdistuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "puhdistuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "puhdistuva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "puhdistuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uʋɑ", "Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables" ], "form_of": [ { "word": "puhdistua" } ], "glosses": [ "present active participle of puhdistua" ], "links": [ [ "puhdistua", "puhdistua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpuhdistuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈpuxdis̠ˌtuʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "puhdistuva" }
Download raw JSONL data for puhdistuva meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.