See puhallettu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "puhallettu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhalletut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhalletut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhalletun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhalletut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhalletuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhalletuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "puhallettu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "puhalle", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "suupuhallettu" } ], "form_of": [ { "word": "puhaltaa" } ], "glosses": [ "past passive participle of puhaltaa" ], "id": "en-puhallettu-fi-verb-M-DOlA~5", "links": [ [ "puhaltaa", "puhaltaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpuhɑlːetːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈpuɦɑ̝lˌle̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-etːu" } ], "word": "puhallettu" }
{ "derived": [ { "word": "suupuhallettu" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "puhallettu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhalletut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhalletut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhalletun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhalletut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "puhallettujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhallettujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "puhalletussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhalletuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "puhalletullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "puhalletulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "puhalletuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhalletuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "puhallettunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "puhallettuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhallettuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "puhalletukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "puhalletuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "puhalletuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "puhalletuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "puhalletuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "puhallettuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "puhallettuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "puhallettu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "puhalle", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/etːu", "Rhymes:Finnish/etːu/4 syllables" ], "form_of": [ { "word": "puhaltaa" } ], "glosses": [ "past passive participle of puhaltaa" ], "links": [ [ "puhaltaa", "puhaltaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpuhɑlːetːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈpuɦɑ̝lˌle̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-etːu" } ], "word": "puhallettu" }
Download raw JSONL data for puhallettu meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.