See propagoida in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "fi", "2": "la", "3": "prōpāgō" }, "expansion": "Latin prōpāgō", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-oida" }, "expansion": "+ -oida", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism, ultimately from Latin prōpāgō and adapted with the verbal suffix + -oida.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "62/voida", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "propagoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "propagoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "propagoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei propagoida", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "propagoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "propagoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "propagoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoitiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "propagoisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "propagoisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "propagoisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoitaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei propagoitaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoikoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoikaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "propagoikaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoikoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoitakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön propagoitako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "propagoinen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "propagoinet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoinee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoinemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "propagoinette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "propagoinevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "propagoitaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei propagoitane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "propagoida", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "propagoiva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "propagoitava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoidakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "propagoidaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "propagoidaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoidaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoidakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoidaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "propagoidessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoitaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoima", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoidessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "propagoidessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "propagoidessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoidessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoidessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoidessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoimaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "propagoiden", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "propagoimassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoimasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "propagoimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "propagoimalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoimatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoiman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "propagoitaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "propagoiminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoimaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "propagoimaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "propagoimaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoimaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoimaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoimaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "propagoida", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "propagoida", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "propagoi", "2": "a" }, "name": "fi-conj-voida" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -oida", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "propagoija" }, { "word": "propagointi" } ], "glosses": [ "to propagate, disseminate (to spread information or propaganda)" ], "id": "en-propagoida-fi-verb-JWQeB4tD", "links": [ [ "propagate", "propagate" ], [ "disseminate", "disseminate" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpropɑɡoi̯dɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈpro̞pɑ̝ˌɡo̞i̯dɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oidɑ" } ], "word": "propagoida" }
{ "derived": [ { "word": "propagoija" }, { "word": "propagointi" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "fi", "2": "la", "3": "prōpāgō" }, "expansion": "Latin prōpāgō", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-oida" }, "expansion": "+ -oida", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism, ultimately from Latin prōpāgō and adapted with the verbal suffix + -oida.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "62/voida", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "propagoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "propagoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "propagoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei propagoida", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "propagoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "propagoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "propagoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoitiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "propagoisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "propagoisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "propagoisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoitaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei propagoitaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä propagoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoikoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoikaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "propagoikaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "propagoikoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt propagoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "propagoitakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön propagoitako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "propagoinen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "propagoinet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoinee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "propagoinemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "propagoinette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "propagoinevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät propagoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene propagoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "propagoitaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei propagoitane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "propagoida", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "propagoiva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "propagoitava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoidakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "propagoidaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "propagoidaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoidaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoidakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoidaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "propagoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "propagoidessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoitaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoima", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoidessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "propagoidessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "propagoidessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoidessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoidessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoidessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoimaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "propagoiden", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "propagoimassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoimasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "propagoimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "propagoimalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoimatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoiman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "propagoitaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "propagoiminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "propagoimaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "propagoimaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "propagoimaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "propagoimaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "propagoimaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "propagoimaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "propagoida", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "propagoida", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "propagoi", "2": "a" }, "name": "fi-conj-voida" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish lemmas", "Finnish terms derived from Latin", "Finnish terms suffixed with -oida", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Finnish voida-type verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oidɑ", "Rhymes:Finnish/oidɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "to propagate, disseminate (to spread information or propaganda)" ], "links": [ [ "propagate", "propagate" ], [ "disseminate", "disseminate" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpropɑɡoi̯dɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈpro̞pɑ̝ˌɡo̞i̯dɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oidɑ" } ], "word": "propagoida" }
Download raw JSONL data for propagoida meaning in Finnish (22.9kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: propagoida/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "propagoida" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "propagoida", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.