See polttamo in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "polttaa", "3": "-mo" }, "expansion": "polttaa + -mo", "name": "affix" } ], "etymology_text": "polttaa + -mo", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "polttamo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "polttamoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "polttamoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "polttamo", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "polttamo", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "polttamo", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish palvelu-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -mo", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "jätepolttamo" } ], "glosses": [ "a place or facility in which something is burned or incinerated" ], "id": "en-polttamo-fi-noun-vbJhLtXB", "links": [ [ "place", "place" ], [ "facility", "facility" ], [ "burn", "burn" ], [ "incinerate", "incinerate" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpoltːɑmo/" }, { "ipa": "[ˈpo̞l̪t̪ːɑ̝mo̞]" }, { "rhymes": "-oltːɑmo" } ], "word": "polttamo" }
{ "derived": [ { "word": "jätepolttamo" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "polttaa", "3": "-mo" }, "expansion": "polttaa + -mo", "name": "affix" } ], "etymology_text": "polttaa + -mo", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "polttamo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "polttamoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polttamojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamoitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polttamossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polttamostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polttamoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polttamoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polttamoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polttamollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polttamoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polttamolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polttamoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polttamonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polttamoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polttamokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polttamoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polttamottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polttamoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "polttamoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polttamoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "polttamoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "polttamo", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "polttamo", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "polttamo", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish palvelu-type nominals", "Finnish terms suffixed with -mo", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oltːɑmo", "Rhymes:Finnish/oltːɑmo/3 syllables" ], "glosses": [ "a place or facility in which something is burned or incinerated" ], "links": [ [ "place", "place" ], [ "facility", "facility" ], [ "burn", "burn" ], [ "incinerate", "incinerate" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpoltːɑmo/" }, { "ipa": "[ˈpo̞l̪t̪ːɑ̝mo̞]" }, { "rhymes": "-oltːɑmo" } ], "word": "polttamo" }
Download raw JSONL data for polttamo meaning in Finnish (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.