See poltinrauta in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "poltin", "3": "rauta" }, "expansion": "poltin + rauta", "name": "affix" } ], "etymology_text": "poltin + rauta", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "poltinrauta", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrauta", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "poltinrauta", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "poltinrauta", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "poltinrau", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "A branding iron." ], "id": "en-poltinrauta-fi-noun-kb~JyN7E", "links": [ [ "branding iron", "branding iron" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpoltinˌrɑu̯tɑ/" }, { "ipa": "[ˈpo̞l̪t̪inˌrɑ̝u̯t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑutɑ" } ], "word": "poltinrauta" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "poltin", "3": "rauta" }, "expansion": "poltin + rauta", "name": "affix" } ], "etymology_text": "poltin + rauta", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "poltinrauta", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrauta", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "poltinrautaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinrautoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "poltinraudattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "poltinraudoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "poltinraudoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "poltinrautoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "poltinrautoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "poltinrauta", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "poltinrauta", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "poltinrau", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑutɑ", "Rhymes:Finnish/ɑutɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "A branding iron." ], "links": [ [ "branding iron", "branding iron" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpoltinˌrɑu̯tɑ/" }, { "ipa": "[ˈpo̞l̪t̪inˌrɑ̝u̯t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑutɑ" } ], "word": "poltinrauta" }
Download raw JSONL data for poltinrauta meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.