See polaroituva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "polaroituvampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "polaroituvin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "polaroituva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "polaroituv", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "polaroituva (comparative polaroituvampi, superlative polaroituvin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "polaroituv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "derived": [ { "word": "polaroituvuus" } ], "glosses": [ "polarizable" ], "id": "en-polaroituva-fi-adj-mX2jjLAP", "links": [ [ "polarizable", "polarizable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpolɑroi̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈpo̞lɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-oituʋɑ" } ], "word": "polaroituva" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "polaroituva", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "38 62", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "41 59", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "21 79", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "38 62", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "polaroitua" } ], "glosses": [ "present active participle of polaroitua" ], "id": "en-polaroituva-fi-verb-NabVrcgY", "links": [ [ "polaroitua", "polaroitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpolɑroi̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈpo̞lɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-oituʋɑ" } ], "word": "polaroituva" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oituʋɑ", "Rhymes:Finnish/oituʋɑ/5 syllables" ], "derived": [ { "word": "polaroituvuus" } ], "forms": [ { "form": "polaroituvampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "polaroituvin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "polaroituva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "polaroituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "polaroituviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "polaroituviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "polaroituvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "polaroituvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "polaroituvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "polaroituvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "polaroituvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "polaroituvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "polaroituv", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "polaroituva (comparative polaroituvampi, superlative polaroituvin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "polaroituv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "polarizable" ], "links": [ [ "polarizable", "polarizable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpolɑroi̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈpo̞lɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-oituʋɑ" } ], "word": "polaroituva" } { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oituʋɑ", "Rhymes:Finnish/oituʋɑ/5 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "polaroituva", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "polaroitua" } ], "glosses": [ "present active participle of polaroitua" ], "links": [ [ "polaroitua", "polaroitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpolɑroi̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈpo̞lɑ̝ˌro̞i̯t̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-oituʋɑ" } ], "word": "polaroituva" }
Download raw JSONL data for polaroituva meaning in Finnish (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.