See plaseeraus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "plaseerata", "3": "-us", "id2": "action or event" }, "expansion": "plaseerata + -us", "name": "af" } ], "etymology_text": "plaseerata + -us", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "plaseeraus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerausten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerausta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerausteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseeraukseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "plaseeraus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "plaseeraus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "plaseerau", "2": "a" }, "name": "fi-decl-vastaus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -us (action or event)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish vastaus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "seating (act of assigning seats to participant; seating order that thus results)" ], "id": "en-plaseeraus-fi-noun-AQEEHKM2", "links": [ [ "seating", "seating" ] ], "related": [ { "word": "plassi" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈplɑseːrɑus/" }, { "ipa": "[ˈplɑ̝s̠e̞ːˌrɑ̝us̠]" }, { "rhymes": "-ɑus" } ], "word": "plaseeraus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "plaseerata", "3": "-us", "id2": "action or event" }, "expansion": "plaseerata + -us", "name": "af" } ], "etymology_text": "plaseerata + -us", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "plaseeraus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerausten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerausta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerausteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraustaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseeraustansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseeraukseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "plaseeraukselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseeraukseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "plaseerauksettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "plaseerauksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "plaseerauksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "plaseeraus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "plaseeraus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "plaseerau", "2": "a" }, "name": "fi-decl-vastaus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "related": [ { "word": "plassi" } ], "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -us (action or event)", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish vastaus-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑus", "Rhymes:Finnish/ɑus/4 syllables" ], "glosses": [ "seating (act of assigning seats to participant; seating order that thus results)" ], "links": [ [ "seating", "seating" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈplɑseːrɑus/" }, { "ipa": "[ˈplɑ̝s̠e̞ːˌrɑ̝us̠]" }, { "rhymes": "-ɑus" } ], "word": "plaseeraus" }
Download raw JSONL data for plaseeraus meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.