See pigmentointi in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "pigmentoida", "3": "-nti" }, "expansion": "pigmentoida + -nti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "pigmentoida + -nti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "pigmentointi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "pigmentointi", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "pigmentointi", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "pigmentoi", "2": "nt", "3": "nn", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -nti", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kestopigmentointi" } ], "glosses": [ "pigmenting, pigmentation" ], "id": "en-pigmentointi-fi-noun-GlPULSiw", "links": [ [ "pigmenting", "pigmenting" ], [ "pigmentation", "pigmentation" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpiɡmentoi̯nti/" }, { "ipa": "[ˈpiɡme̞n̪ˌt̪o̞i̯n̪t̪i]" }, { "rhymes": "-ointi" } ], "word": "pigmentointi" }
{ "derived": [ { "word": "kestopigmentointi" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "pigmentoida", "3": "-nti" }, "expansion": "pigmentoida + -nti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "pigmentoida + -nti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "pigmentointi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentointeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinnikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pigmentoinnittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinnittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pigmentoinneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "pigmentoinneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pigmentointeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "pigmentointeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "pigmentointi", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "pigmentointi", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "pigmentoi", "2": "nt", "3": "nn", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms suffixed with -nti", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ointi", "Rhymes:Finnish/ointi/4 syllables" ], "glosses": [ "pigmenting, pigmentation" ], "links": [ [ "pigmenting", "pigmenting" ], [ "pigmentation", "pigmentation" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpiɡmentoi̯nti/" }, { "ipa": "[ˈpiɡme̞n̪ˌt̪o̞i̯n̪t̪i]" }, { "rhymes": "-ointi" } ], "word": "pigmentointi" }
Download raw JSONL data for pigmentointi meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.