See pietarsaarelainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Pietarsaari",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Pietarsaari + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Pietarsaari + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "pietarsaarelainen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pietarsaarelai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"from, related or pertaining to Jakobstad"
],
"id": "en-pietarsaarelainen-fi-adj-XU851EJb",
"links": [
[
"Jakobstad",
"Jakobstad"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpie̯tɑrˌsɑːrelɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpie̞̯t̪ɑ̝rˌs̠ɑ̝ːre̞ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "pietarsaarelainen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Pietarsaari",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Pietarsaari + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Pietarsaari + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pietarsaarelainen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pietarsaarelainen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pietarsaarelai",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 58",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "32 68",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a person from or living in Jakobstad"
],
"id": "en-pietarsaarelainen-fi-noun-ZAtmCktI",
"links": [
[
"person",
"person"
],
[
"Jakobstad",
"Jakobstad"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpie̯tɑrˌsɑːrelɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpie̞̯t̪ɑ̝rˌs̠ɑ̝ːre̞ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "pietarsaarelainen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑinen/6 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Pietarsaari",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Pietarsaari + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Pietarsaari + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "pietarsaarelainen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pietarsaarelai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"from, related or pertaining to Jakobstad"
],
"links": [
[
"Jakobstad",
"Jakobstad"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpie̯tɑrˌsɑːrelɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpie̞̯t̪ɑ̝rˌs̠ɑ̝ːre̞ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "pietarsaarelainen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑinen/6 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Pietarsaari",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Pietarsaari + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Pietarsaari + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pietarsaarelaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pietarsaarelainen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pietarsaarelainen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pietarsaarelai",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a person from or living in Jakobstad"
],
"links": [
[
"person",
"person"
],
[
"Jakobstad",
"Jakobstad"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpie̯tɑrˌsɑːrelɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpie̞̯t̪ɑ̝rˌs̠ɑ̝ːre̞ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "pietarsaarelainen"
}
Download raw JSONL data for pietarsaarelainen meaning in Finnish (44.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.