See pienimittakaavainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"antonyms": [
{
"word": "suurimittakaavainen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pieni",
"3": "mittakaava",
"4": "-inen"
},
"expansion": "pieni + mittakaava + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pieni + mittakaava + -inen",
"forms": [
{
"form": "pienimittakaavaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "pienempimittakaavainen",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pienimittakaavainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pienimittakaavais",
"2": "empi",
"3": "in",
"c2": "pienempimittakaavainen"
},
"expansion": "pienimittakaavainen (comparative pienimittakaavaisempi or pienempimittakaavainen, superlative pienimittakaavaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pienimittakaavai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"small-scale (of a map or drawing, drawn in a scale which does not allow showing of much detail)"
],
"id": "en-pienimittakaavainen-fi-adj-AlSWGbB0",
"links": [
[
"small-scale",
"small-scale"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpie̯niˌmitːɑˌkɑːʋɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpie̞̯niˌmit̪ːɑ̝ˌkɑ̝ːʋɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋɑinen"
}
],
"word": "pienimittakaavainen"
}
{
"antonyms": [
{
"word": "suurimittakaavainen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pieni",
"3": "mittakaava",
"4": "-inen"
},
"expansion": "pieni + mittakaava + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pieni + mittakaava + -inen",
"forms": [
{
"form": "pienimittakaavaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "pienempimittakaavainen",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pienimittakaavainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pienimittakaavaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pienimittakaavais",
"2": "empi",
"3": "in",
"c2": "pienempimittakaavainen"
},
"expansion": "pienimittakaavainen (comparative pienimittakaavaisempi or pienempimittakaavainen, superlative pienimittakaavaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pienimittakaavai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 7-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋɑinen/7 syllables"
],
"glosses": [
"small-scale (of a map or drawing, drawn in a scale which does not allow showing of much detail)"
],
"links": [
[
"small-scale",
"small-scale"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpie̯niˌmitːɑˌkɑːʋɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpie̞̯niˌmit̪ːɑ̝ˌkɑ̝ːʋɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋɑinen"
}
],
"word": "pienimittakaavainen"
}
Download raw JSONL data for pienimittakaavainen meaning in Finnish (22.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.