See pelmeni in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ru", "3": "пельме́ни", "4": "" }, "expansion": "Russian пельме́ни (pelʹméni)", "name": "bor" }, { "args": { "1": "fi", "2": "urj-prm" }, "expansion": "Permic", "name": "der" }, { "args": { "1": "udm", "2": "пельнянь" }, "expansion": "Udmurt пельнянь (peľńań)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Borrowed from Russian пельме́ни (pelʹméni), singular пельме́нь (pelʹménʹ), probably from Permic, compare Udmurt пельнянь (peľńań).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "pelmeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "pelmenein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmenikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneitänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmenissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmenistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmenillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeniltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmenillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeninänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmenikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeniksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmenittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "pelmeni", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "pelmeni", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "pelmen", "2": "ä" }, "name": "fi-decl-paperi" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish paperi-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 3 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "pelmeni" ], "id": "en-pelmeni-fi-noun-NS3nOzi7", "links": [ [ "pelmeni", "#English" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpelmeni/" }, { "ipa": "[ˈpe̞lme̞ni]" }, { "rhymes": "-elmeni" } ], "word": "pelmeni" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ru", "3": "пельме́ни", "4": "" }, "expansion": "Russian пельме́ни (pelʹméni)", "name": "bor" }, { "args": { "1": "fi", "2": "urj-prm" }, "expansion": "Permic", "name": "der" }, { "args": { "1": "udm", "2": "пельнянь" }, "expansion": "Udmurt пельнянь (peľńań)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Borrowed from Russian пельме́ни (pelʹméni), singular пельме́нь (pelʹménʹ), probably from Permic, compare Udmurt пельнянь (peľńań).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "pelmeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "pelmenein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "6/paperi", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmenikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeninne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmenienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-paperi", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeninsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneidensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeniänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneitään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneitänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "pelmenissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmenissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "pelmenistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmenistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "pelmeniinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "pelmenillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmenillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeniltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeniltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "pelmenilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmenillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "pelmeninään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeninänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "pelmenikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeniksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "pelmeneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmeneiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "pelmenittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmenittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "pelmeneittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "pelmeneittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "pelmeneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "pelmeneinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "pelmeni", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "pelmeni", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "pelmen", "2": "ä" }, "name": "fi-decl-paperi" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish paperi-type nominals", "Finnish terms borrowed from Russian", "Finnish terms derived from Permic languages", "Finnish terms derived from Russian", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 3 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/elmeni", "Rhymes:Finnish/elmeni/3 syllables" ], "glosses": [ "pelmeni" ], "links": [ [ "pelmeni", "#English" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpelmeni/" }, { "ipa": "[ˈpe̞lme̞ni]" }, { "rhymes": "-elmeni" } ], "word": "pelmeni" }
Download raw JSONL data for pelmeni meaning in Finnish (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.