See palolinja in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "palo", "3": "linja" }, "expansion": "palo + linja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "palo + linja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "palolinja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "palolinja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "palolinja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "palolinj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "firebreak (in nature, etc.)" ], "id": "en-palolinja-fi-noun-t5CFtpMa", "links": [ [ "firebreak", "firebreak" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpɑloˌlinjɑ/" }, { "ipa": "[ˈpɑ̝lo̞ˌlinjɑ̝]" }, { "rhymes": "-injɑ" } ], "word": "palolinja" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "palo", "3": "linja" }, "expansion": "palo + linja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "palo + linja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "palolinja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "palolinjaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "palolinjojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "palolinjassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "palolinjaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "palolinjallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "palolinjalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "palolinjanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "palolinjakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "palolinjoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "palolinjattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "palolinjoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "palolinjoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "palolinjoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "palolinjoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "palolinja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "palolinja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "palolinj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/injɑ", "Rhymes:Finnish/injɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "firebreak (in nature, etc.)" ], "links": [ [ "firebreak", "firebreak" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpɑloˌlinjɑ/" }, { "ipa": "[ˈpɑ̝lo̞ˌlinjɑ̝]" }, { "rhymes": "-injɑ" } ], "word": "palolinja" }
Download raw JSONL data for palolinja meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.