See palkkakulut in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "palkka",
"3": "kulu",
"alt2": "kulut"
},
"expansion": "palkka + kulut",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "palkka + kulut",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakulujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "pluralia tantum",
"g": "p",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "palkkakulut pl",
"name": "head"
},
{
"args": {
"plonly": "true"
},
"expansion": "palkkakulut pl",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "palkkakul",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"salary costs, wage costs"
],
"id": "en-palkkakulut-fi-noun-17uNH0n6",
"links": [
[
"salary",
"salary"
],
[
"costs",
"costs"
],
[
"wage",
"wage"
]
],
"tags": [
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑlkːɑˌkulut/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝lkːɑ̝ˌkulut̪]"
},
{
"rhymes": "-ulut"
}
],
"word": "palkkakulut"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "palkka",
"3": "kulu",
"alt2": "kulut"
},
"expansion": "palkka + kulut",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "palkka + kulut",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakulujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakulujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "palkkakuluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "palkkakuluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "palkkakuluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "pluralia tantum",
"g": "p",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "palkkakulut pl",
"name": "head"
},
{
"args": {
"plonly": "true"
},
"expansion": "palkkakulut pl",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "palkkakul",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish pluralia tantum",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulut",
"Rhymes:Finnish/ulut/4 syllables"
],
"glosses": [
"salary costs, wage costs"
],
"links": [
[
"salary",
"salary"
],
[
"costs",
"costs"
],
[
"wage",
"wage"
]
],
"tags": [
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑlkːɑˌkulut/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝lkːɑ̝ˌkulut̪]"
},
{
"rhymes": "-ulut"
}
],
"word": "palkkakulut"
}
Download raw JSONL data for palkkakulut meaning in Finnish (18.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.