See pahkakuppi in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pahka",
"3": "kuppi"
},
"expansion": "pahka + kuppi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pahka + kuppi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pahkakuppi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pahkakuppi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pahkakuppi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pahkaku",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a cup made out of a burr or gnarl"
],
"id": "en-pahkakuppi-fi-noun-PD~-4DCp",
"links": [
[
"cup",
"cup"
],
[
"burr",
"burr"
],
[
"gnarl",
"gnarl"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "kuksa"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑhkɑˌkupːi/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝xkɑ̝ˌkupːi]"
},
{
"rhymes": "-upːi"
}
],
"word": "pahkakuppi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pahka",
"3": "kuppi"
},
"expansion": "pahka + kuppi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pahka + kuppi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pahkakuppi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pahkakupittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakupeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakupeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pahkakuppeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pahkakuppeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pahkakuppi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pahkakuppi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pahkaku",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/upːi",
"Rhymes:Finnish/upːi/4 syllables"
],
"glosses": [
"a cup made out of a burr or gnarl"
],
"links": [
[
"cup",
"cup"
],
[
"burr",
"burr"
],
[
"gnarl",
"gnarl"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑhkɑˌkupːi/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝xkɑ̝ˌkupːi]"
},
{
"rhymes": "-upːi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "kuksa"
}
],
"word": "pahkakuppi"
}
Download raw JSONL data for pahkakuppi meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.