See pörssinoteeraus in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pörssi",
"3": "noteeraus"
},
"expansion": "pörssi + noteeraus",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pörssi + noteeraus",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerausten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerausta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerausteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pörssinoteeraus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pörssinoteeraus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pörssinoteerau",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"stock quote, stock exchange quote"
],
"id": "en-pörssinoteeraus-fi-noun-KzrYvEK4",
"links": [
[
"stock",
"stock"
],
[
"quote",
"quote"
],
[
"stock exchange",
"stock exchange"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpørsːiˌnoteːrɑus/"
},
{
"ipa": "[ˈpø̞rs̠ːiˌno̞t̪e̞ːˌrɑ̝us̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑus"
}
],
"word": "pörssinoteeraus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pörssi",
"3": "noteeraus"
},
"expansion": "pörssi + noteeraus",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pörssi + noteeraus",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerausten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerausta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerausteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteeraukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssinoteerauksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pörssinoteeraus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pörssinoteeraus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pörssinoteerau",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑus",
"Rhymes:Finnish/ɑus/6 syllables"
],
"glosses": [
"stock quote, stock exchange quote"
],
"links": [
[
"stock",
"stock"
],
[
"quote",
"quote"
],
[
"stock exchange",
"stock exchange"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpørsːiˌnoteːrɑus/"
},
{
"ipa": "[ˈpø̞rs̠ːiˌno̞t̪e̞ːˌrɑ̝us̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑus"
}
],
"word": "pörssinoteeraus"
}
Download raw JSONL data for pörssinoteeraus meaning in Finnish (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.