See pörssiarvo in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pörssi",
"3": "arvo"
},
"expansion": "pörssi + arvo",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pörssi + arvo",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pörssiarvo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pörssiarvo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pörssiarvo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pörssiarv",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"market capitalization, market cap"
],
"id": "en-pörssiarvo-fi-noun-LU85df8b",
"links": [
[
"market capitalization",
"market capitalization"
],
[
"market cap",
"market cap"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpørsːiˌɑrʋo/"
},
{
"ipa": "[ˈpø̞rs̠ːiˌɑ̝rʋo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑrʋo"
}
],
"word": "pörssiarvo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pörssi",
"3": "arvo"
},
"expansion": "pörssi + arvo",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pörssi + arvo",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pörssiarvo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pörssiarvottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pörssiarvoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pörssiarvoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pörssiarvo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pörssiarvo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pörssiarv",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrʋo",
"Rhymes:Finnish/ɑrʋo/4 syllables"
],
"glosses": [
"market capitalization, market cap"
],
"links": [
[
"market capitalization",
"market capitalization"
],
[
"market cap",
"market cap"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpørsːiˌɑrʋo/"
},
{
"ipa": "[ˈpø̞rs̠ːiˌɑ̝rʋo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑrʋo"
}
],
"word": "pörssiarvo"
}
Download raw JSONL data for pörssiarvo meaning in Finnish (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.