See päätäpahkainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "päätä pahkaa",
"3": "inen"
},
"expansion": "päätä pahkaa + -inen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "päätä pahkaa + -inen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "päätäpahkainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "päätäpahkainen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "päätäpahkai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"headlong (rushing forward without restraint)"
],
"id": "en-päätäpahkainen-fi-adj-aXf-lEyN",
"links": [
[
"headlong",
"headlong"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpæːtæˌpɑhkɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpæːt̪æˌpɑ̝xkɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑhkɑinen"
}
],
"word": "päätäpahkainen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "päätä pahkaa",
"3": "inen"
},
"expansion": "päätä pahkaa + -inen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "päätä pahkaa + -inen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "päätäpahkainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "päätäpahkaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "päätäpahkainen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "päätäpahkai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑhkɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑhkɑinen/5 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"glosses": [
"headlong (rushing forward without restraint)"
],
"links": [
[
"headlong",
"headlong"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpæːtæˌpɑhkɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpæːt̪æˌpɑ̝xkɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑhkɑinen"
}
],
"word": "päätäpahkainen"
}
Download raw JSONL data for päätäpahkainen meaning in Finnish (22.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.