See ohjautuva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "ohjautuvampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "ohjautuvin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ohjautuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "ohjautuv", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "ohjautuva (comparative ohjautuvampi, superlative ohjautuvin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ohjautuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "derived": [ { "word": "ohjautuvuus" }, { "word": "aliohjautuva" }, { "word": "itseohjautuva" }, { "word": "yliohjautuva" } ], "glosses": [ "steerable, maneuverable" ], "id": "en-ohjautuva-fi-adj-Z42MKV21", "links": [ [ "steerable", "steerable" ], [ "maneuverable", "maneuverable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈohjɑu̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈo̞xjɑ̝u̯ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "ohjautuva" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "ohjautuva", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "35 65", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "33 67", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "35 65", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "36 64", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "ohjautua" } ], "glosses": [ "present active participle of ohjautua" ], "id": "en-ohjautuva-fi-verb-8tivdTl9", "links": [ [ "ohjautua", "ohjautua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈohjɑu̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈo̞xjɑ̝u̯ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "ohjautuva" }
{ "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uʋɑ", "Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables" ], "derived": [ { "word": "ohjautuvuus" }, { "word": "aliohjautuva" }, { "word": "itseohjautuva" }, { "word": "yliohjautuva" } ], "forms": [ { "form": "ohjautuvampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "ohjautuvin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ohjautuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "ohjautuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ohjautuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ohjautuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ohjautuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "ohjautuv", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "ohjautuva (comparative ohjautuvampi, superlative ohjautuvin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ohjautuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "steerable, maneuverable" ], "links": [ [ "steerable", "steerable" ], [ "maneuverable", "maneuverable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈohjɑu̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈo̞xjɑ̝u̯ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "ohjautuva" } { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uʋɑ", "Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "ohjautuva", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "ohjautua" } ], "glosses": [ "present active participle of ohjautua" ], "links": [ [ "ohjautua", "ohjautua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈohjɑu̯tuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈo̞xjɑ̝u̯ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "ohjautuva" }
Download raw JSONL data for ohjautuva meaning in Finnish (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.