See nogai in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ru", "3": "нога́ец" }, "expansion": "Russian нога́ец (nogájec)", "name": "bor" } ], "etymology_text": "From Russian нога́ец (nogájec).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "18/maa", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "nogai", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogai", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogain", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogailla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogaina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "18/maa", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogailleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "nogaitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "nogaissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "nogaistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "nogaillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "nogailtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogailleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "nogaillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "nogainansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "nogaiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "nogaittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "nogai", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "nogai", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "nogai", "2": "a", "n": "sg" }, "name": "fi-decl-maa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish maa-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 4 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Languages", "orig": "fi:Languages", "parents": [ "Language", "Names", "Communication", "All topics", "Proper nouns", "Terms by semantic function", "Fundamental", "Nouns", "Lemmas" ], "source": "w" }, { "_dis": "47 18 30 3 3", "kind": "other", "name": "Pages with 4 entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 18 30 2 2", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "Nogai (language)" ], "id": "en-nogai-fi-noun-deA3WqbY", "links": [ [ "Nogai", "Nogai" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈnoɡɑi̯/" }, { "ipa": "[ˈno̞ɡɑ̝i̯]" }, { "rhymes": "-oɡɑi" } ], "word": "nogai" }
{ "categories": [ "Pages with 4 entries", "Pages with entries" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ru", "3": "нога́ец" }, "expansion": "Russian нога́ец (nogájec)", "name": "bor" } ], "etymology_text": "From Russian нога́ец (nogájec).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "18/maa", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "nogai", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogai", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogain", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogailla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogaina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "18/maa", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogailleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogaillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-maa", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "nogaitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "nogaitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "nogaissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "nogaissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "nogaistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "nogaistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "nogaihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "nogaillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "nogaillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "nogailtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "nogailtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "nogailleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "nogaillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "nogainaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "nogainansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "nogaikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "nogaiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "nogaittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "nogaittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "nogai", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "nogai", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "nogai", "2": "a", "n": "sg" }, "name": "fi-decl-maa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish maa-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms borrowed from Russian", "Finnish terms derived from Russian", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish uncountable nouns", "Pages with 4 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oɡɑi", "Rhymes:Finnish/oɡɑi/2 syllables", "fi:Languages" ], "glosses": [ "Nogai (language)" ], "links": [ [ "Nogai", "Nogai" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈnoɡɑi̯/" }, { "ipa": "[ˈno̞ɡɑ̝i̯]" }, { "rhymes": "-oɡɑi" } ], "word": "nogai" }
Download raw JSONL data for nogai meaning in Finnish (17.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.