See niukentuminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "niukentua", "3": "-minen" }, "expansion": "niukentua + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "niukentua + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "niukentuminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentuminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "niukentuminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "niukentuminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "niukentumi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "niukentua" } ], "glosses": [ "verbal noun of niukentua" ], "id": "en-niukentuminen-fi-noun-q~1K9JY9", "links": [ [ "niukentua", "niukentua#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "7 93", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "14 86", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "14 86", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "9 91", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of niukentua", "Synonym of niukkeneminen" ], "id": "en-niukentuminen-fi-noun-3Sr9WdKa", "links": [ [ "niukentua", "niukentua#Finnish" ], [ "niukkeneminen", "niukkeneminen#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "niukkeneminen" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈniu̯kentuminen/" }, { "ipa": "[ˈniu̯k̟e̞n̪ˌt̪umine̞n]" }, { "rhymes": "-uminen" } ], "word": "niukentuminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uminen", "Rhymes:Finnish/uminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "niukentua", "3": "-minen" }, "expansion": "niukentua + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "niukentua + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "niukentuminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentuminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "niukentumiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "niukentumisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "niukentumisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "niukentumisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "niukentumisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "niukentumisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "niukentumisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "niukentuminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "niukentuminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "niukentumi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "niukentua" } ], "glosses": [ "verbal noun of niukentua" ], "links": [ [ "niukentua", "niukentua#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of niukentua", "Synonym of niukkeneminen" ], "links": [ [ "niukentua", "niukentua#Finnish" ], [ "niukkeneminen", "niukkeneminen#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "niukkeneminen" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈniu̯kentuminen/" }, { "ipa": "[ˈniu̯k̟e̞n̪ˌt̪umine̞n]" }, { "rhymes": "-uminen" } ], "word": "niukentuminen" }
Download raw JSONL data for niukentuminen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.