See narkkis in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "narkomaani",
"3": "-is",
"id2": "slang"
},
"expansion": "narkomaani + -is",
"name": "af"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "narkós"
},
"expansion": "Hungarian narkós",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From narkomaani + -is. Compare Hungarian narkós.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "narkkis",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkis",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkikseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "narkkis",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "narkkis",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial",
"3": "derogatory"
},
"expansion": "(colloquial, derogatory)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "narkki",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -is (slang)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of narkkari (“junkie”)"
],
"id": "en-narkkis-fi-noun-~wtNg5hS",
"links": [
[
"narkkari",
"narkkari#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "junkie",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "narkkari"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"derogatory"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈnɑrkːis/"
},
{
"ipa": "[ˈnɑ̝rkːis̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkːis"
}
],
"word": "narkkis"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "narkomaani",
"3": "-is",
"id2": "slang"
},
"expansion": "narkomaani + -is",
"name": "af"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "narkós"
},
"expansion": "Hungarian narkós",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From narkomaani + -is. Compare Hungarian narkós.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "narkkis",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkis",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkikseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkikselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkikseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "narkkiksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "narkkiksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "narkkiksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "narkkis",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "narkkis",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial",
"3": "derogatory"
},
"expansion": "(colloquial, derogatory)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "narkki",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish derogatory terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -is (slang)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrkːis",
"Rhymes:Finnish/ɑrkːis/2 syllables"
],
"glosses": [
"synonym of narkkari (“junkie”)"
],
"links": [
[
"narkkari",
"narkkari#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "junkie",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "narkkari"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"derogatory"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈnɑrkːis/"
},
{
"ipa": "[ˈnɑ̝rkːis̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑrkːis"
}
],
"word": "narkkis"
}
Download raw JSONL data for narkkis meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.