"myöntää" meaning in Finnish

See myöntää in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈmyø̯ntæːˣ/, [ˈmyø̞̯n̪t̪æː(ʔ)]
Rhymes: -yøntæː Etymology: From myö + -ntää, from the same root √myö- (Proto-Finnic *möö-) as myöhä, myös, myötä. Cognate with Karelian myöntyö (“to calm down, cool down”). Etymology templates: {{suffix|fi||ntaa|alt1=myö|alt2=ntää}} myö + -ntää, {{der|fi|urj-fin-pro|*möö-}} Proto-Finnic *möö-, {{cog|krl|myöntyö||to calm down, cool down}} Karelian myöntyö (“to calm down, cool down”) Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} myöntää, {{fi-verb}} myöntää Inflection templates: {{fi-conj-huutaa|myön|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], myönnän [first-person, indicative, present, singular], en myönnä [first-person, indicative, negative, present, singular], olen myöntänyt [first-person, indicative, perfect, singular], en ole myöntänyt [first-person, indicative, negative, perfect, singular], myönnät [indicative, present, second-person, singular], et myönnä [indicative, negative, present, second-person, singular], olet myöntänyt [indicative, perfect, second-person, singular], et ole myöntänyt [indicative, negative, perfect, second-person, singular], myöntää [indicative, present, singular, third-person], ei myönnä [indicative, negative, present, singular, third-person], on myöntänyt [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole myöntänyt [indicative, negative, perfect, singular, third-person], myönnämme [first-person, indicative, plural, present], emme myönnä [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme myöntäneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole myöntäneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], myönnätte [indicative, plural, present, second-person], ette myönnä [indicative, negative, plural, present, second-person], olette myöntäneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole myöntäneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], myöntävät [indicative, plural, present, third-person], eivät myönnä [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat myöntäneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole myöntäneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], myönnetään [indicative, passive, present], ei myönnetä [indicative, negative, passive, present], on myönnetty [indicative, passive, perfect], ei ole myönnetty [indicative, negative, passive, perfect], myönsin [first-person, indicative, past, singular], en myöntänyt [first-person, indicative, negative, past, singular], olin myöntänyt [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut myöntänyt [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], myönsit [indicative, past, second-person, singular], et myöntänyt [indicative, negative, past, second-person, singular], olit myöntänyt [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut myöntänyt [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], myönsi [indicative, past, singular, third-person], ei myöntänyt [indicative, negative, past, singular, third-person], oli myöntänyt [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut myöntänyt [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], myönsimme [first-person, indicative, past, plural], emme myöntäneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme myöntäneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet myöntäneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], myönsitte [indicative, past, plural, second-person], ette myöntäneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte myöntäneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet myöntäneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], myönsivät [indicative, past, plural, third-person], eivät myöntäneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat myöntäneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet myöntäneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], myönnettiin [indicative, passive, past], ei myönnetty [indicative, negative, passive, past], oli myönnetty [indicative, passive, pluperfect], ei ollut myönnetty [indicative, negative, passive, pluperfect], myöntäisin [conditional, first-person, present, singular], en myöntäisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin myöntänyt [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi myöntänyt [conditional, first-person, negative, perfect, singular], myöntäisit [conditional, present, second-person, singular], et myöntäisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit myöntänyt [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi myöntänyt [conditional, negative, perfect, second-person, singular], myöntäisi [conditional, present, singular, third-person], ei myöntäisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi myöntänyt [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi myöntänyt [conditional, negative, perfect, singular, third-person], myöntäisimme [conditional, first-person, plural, present], emme myöntäisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme myöntäneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi myöntäneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], myöntäisitte [conditional, plural, present, second-person], ette myöntäisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte myöntäneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi myöntäneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], myöntäisivät [conditional, plural, present, third-person], eivät myöntäisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat myöntäneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi myöntäneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], myönnettäisiin [conditional, passive, present], ei myönnettäisi [conditional, negative, passive, present], olisi myönnetty [conditional, passive, perfect], ei olisi myönnetty [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], myönnä [imperative, present, second-person, singular], älä myönnä [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], myöntäköön [imperative, present, singular, third-person], älköön myöntäkö [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon myöntänyt [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko myöntänyt [imperative, negative, perfect, singular, third-person], myöntäkäämme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme myöntäkö [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], myöntäkää [imperative, plural, present, second-person], älkää myöntäkö [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], myöntäkööt [imperative, plural, present, third-person], älkööt myöntäkö [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot myöntäneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko myöntäneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], myönnettäköön [imperative, passive, present], älköön myönnettäkö [imperative, negative, passive, present], olkoon myönnetty [imperative, passive, perfect], älköön olko myönnetty [imperative, negative, passive, perfect], myöntänen [first-person, potential, present, singular], en myöntäne [first-person, negative, potential, present, singular], lienen myöntänyt [first-person, perfect, potential, singular], en liene myöntänyt [first-person, negative, perfect, potential, singular], myöntänet [potential, present, second-person, singular], et myöntäne [negative, potential, present, second-person, singular], lienet myöntänyt [perfect, potential, second-person, singular], et liene myöntänyt [negative, perfect, potential, second-person, singular], myöntänee [potential, present, singular, third-person], ei myöntäne [negative, potential, present, singular, third-person], lienee myöntänyt [perfect, potential, singular, third-person], ei liene myöntänyt [negative, perfect, potential, singular, third-person], myöntänemme [first-person, plural, potential, present], emme myöntäne [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme myöntäneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene myöntäneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], myöntänette [plural, potential, present, second-person], ette myöntäne [negative, plural, potential, present, second-person], lienette myöntäneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene myöntäneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], myöntänevät [plural, potential, present, third-person], eivät myöntäne [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät myöntäneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene myöntäneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], myönnettäneen [passive, potential, present], ei myönnettäne [negative, passive, potential, present], lienee myönnetty [passive, perfect, potential], ei liene myönnetty [negative, passive, perfect, potential], myöntää [infinitive, infinitive-i], myöntävä [active, participle, present], myönnettävä [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], myöntääkseni [first-person, possessive, singular], myöntääksemme [first-person, plural, possessive], myöntääksesi [possessive, second-person, singular], myöntääksenne [plural, possessive, second-person], myöntääkseen [possessive, third-person], myöntääksensä [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], myöntänyt [infinitive-i-long, past], myönnetty [infinitive-i-long, past], myöntäessä [inessive, second-person], myönnettäessä [inessive, second-person], myöntämä [agent], no-table-tags [table-tags], myöntäessäni [first-person, possessive, singular], myöntäessämme [first-person, plural, possessive], myöntäessäsi [possessive, second-person, singular], myöntäessänne [plural, possessive, second-person], myöntäessään [possessive, third-person], myöntäessänsä [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], myöntämätön [inessive, negative, second-person], myöntäen [instructive, second-person], - [instructive, second-person], myöntämässä [inessive, third-person], - [inessive, third-person], myöntämästä [elative, third-person], - [elative, third-person], myöntämään [illative, third-person], - [illative, third-person], myöntämällä [adessive, third-person], - [adessive, third-person], myöntämättä [abessive, third-person], - [abessive, third-person], myöntämän [instructive, third-person], myönnettämän [instructive, third-person], myöntäminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], myöntämäisilläni [first-person, possessive, singular], myöntämäisillämme [first-person, plural, possessive], myöntämäisilläsi [possessive, second-person, singular], myöntämäisillänne [plural, possessive, second-person], myöntämäisillään [possessive, third-person], myöntämäisillänsä [possessive, third-person]
  1. to concede, admit, agree Synonyms (to give up): antaa periksi
    Sense id: en-myöntää-fi-verb-4Stb2Xhw Disambiguation of 'to give up': 59 10 16 15
  2. to award (a prize)
    Sense id: en-myöntää-fi-verb-ntY-x-jt
  3. to grant, issue
    Sense id: en-myöntää-fi-verb-OsKA3IYj
  4. (logic) to affirm (assert positively) Categories (topical): Logic
    Sense id: en-myöntää-fi-verb-LsyLeNwd Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish terms suffixed with -ntaa Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 30 14 11 46 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -ntaa: 20 24 22 34 Topics: human-sciences, logic, mathematics, philosophy, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms (to plead guilty): tunnustaa Derived forms: myönnellä, myönteinen, myöntymys, myöntyä, myöntäjä, myöntäminen, myöntö
Disambiguation of 'to plead guilty': 16 30 29 25

Inflected forms

Download JSONL data for myöntää meaning in Finnish (25.0kB)

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "evätä"
    },
    {
      "word": "kieltää"
    },
    {
      "word": "kiistää"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myönnellä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myönteinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myöntymys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myöntyä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myöntäjä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myöntäminen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "myöntö"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "möönma",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Estonian: möönma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Estonian: möönma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "",
        "3": "ntaa",
        "alt1": "myö",
        "alt2": "ntää"
      },
      "expansion": "myö + -ntää",
      "name": "suffix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*möö-"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *möö-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "myöntyö",
        "3": "",
        "4": "to calm down, cool down"
      },
      "expansion": "Karelian myöntyö (“to calm down, cool down”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From myö + -ntää, from the same root √myö- (Proto-Finnic *möö-) as myöhä, myös, myötä. Cognate with Karelian myöntyö (“to calm down, cool down”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "54*J/huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnätte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntävät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnetään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnetä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnettäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäkäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäkää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäkööt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön myönnettäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänevät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnettäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääkseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääkseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksensä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessäni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämätön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämässä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämästä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämällä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämättä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisilläni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisilläsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "myöntää",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "myöntää",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "myön",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-conj-huutaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "to give up a fight (literally, “to concede one's defeat”)",
          "text": "myöntää tappionsa",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to plead guilty",
          "text": "myöntää syyllisyytensä",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to concede, admit, agree"
      ],
      "id": "en-myöntää-fi-verb-4Stb2Xhw",
      "links": [
        [
          "concede",
          "concede"
        ],
        [
          "admit",
          "admit"
        ],
        [
          "agree",
          "agree"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "59 10 16 15",
          "sense": "to give up",
          "word": "antaa periksi"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "to badge (literally, “to award a badge”)",
          "text": "myöntää arvomerkki",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to award (a prize)"
      ],
      "id": "en-myöntää-fi-verb-ntY-x-jt",
      "links": [
        [
          "award",
          "award"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "to issue a passport",
          "text": "myöntää passi",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to grant, issue"
      ],
      "id": "en-myöntää-fi-verb-OsKA3IYj",
      "links": [
        [
          "grant",
          "grant"
        ],
        [
          "issue",
          "issue"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Logic",
          "orig": "fi:Logic",
          "parents": [
            "Formal sciences",
            "Philosophy",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "30 14 11 46",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "20 24 22 34",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -ntaa",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to affirm (assert positively)"
      ],
      "id": "en-myöntää-fi-verb-LsyLeNwd",
      "links": [
        [
          "logic",
          "logic"
        ],
        [
          "affirm",
          "affirm"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(logic) to affirm (assert positively)"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "logic",
        "mathematics",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmyø̯ntæːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmyø̞̯n̪t̪æː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-yøntæː"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "16 30 29 25",
      "sense": "to plead guilty",
      "word": "tunnustaa"
    }
  ],
  "word": "myöntää"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "evätä"
    },
    {
      "word": "kieltää"
    },
    {
      "word": "kiistää"
    }
  ],
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish huutaa-type verbs",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms suffixed with -ntaa",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verbs",
    "Rhymes:Finnish/yøntæː",
    "Rhymes:Finnish/yøntæː/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "myönnellä"
    },
    {
      "word": "myönteinen"
    },
    {
      "word": "myöntymys"
    },
    {
      "word": "myöntyä"
    },
    {
      "word": "myöntäjä"
    },
    {
      "word": "myöntäminen"
    },
    {
      "word": "myöntö"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "möönma",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Estonian: möönma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Estonian: möönma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "",
        "3": "ntaa",
        "alt1": "myö",
        "alt2": "ntää"
      },
      "expansion": "myö + -ntää",
      "name": "suffix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*möö-"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *möö-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "myöntyö",
        "3": "",
        "4": "to calm down, cool down"
      },
      "expansion": "Karelian myöntyö (“to calm down, cool down”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From myö + -ntää, from the same root √myö- (Proto-Finnic *möö-) as myöhä, myös, myötä. Cognate with Karelian myöntyö (“to calm down, cool down”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "54*J/huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnätte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntävät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnetään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnetä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönsivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäisivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myöntäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnettäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä myönnä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäkäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäkää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäkööt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt myöntäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön myönnettäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänevät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät myöntäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene myöntäneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei myönnettäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääkseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääkseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntääksensä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntänyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnetty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessäni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäessänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämätön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämässä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämästä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämällä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämättä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myönnettämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntäminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-huutaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisilläni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisilläsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "myöntämäisillänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "myöntää",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "myöntää",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "myön",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-conj-huutaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to give up a fight (literally, “to concede one's defeat”)",
          "text": "myöntää tappionsa",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to plead guilty",
          "text": "myöntää syyllisyytensä",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to concede, admit, agree"
      ],
      "links": [
        [
          "concede",
          "concede"
        ],
        [
          "admit",
          "admit"
        ],
        [
          "agree",
          "agree"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to badge (literally, “to award a badge”)",
          "text": "myöntää arvomerkki",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to award (a prize)"
      ],
      "links": [
        [
          "award",
          "award"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to issue a passport",
          "text": "myöntää passi",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to grant, issue"
      ],
      "links": [
        [
          "grant",
          "grant"
        ],
        [
          "issue",
          "issue"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Logic"
      ],
      "glosses": [
        "to affirm (assert positively)"
      ],
      "links": [
        [
          "logic",
          "logic"
        ],
        [
          "affirm",
          "affirm"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(logic) to affirm (assert positively)"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "logic",
        "mathematics",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmyø̯ntæːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmyø̞̯n̪t̪æː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-yøntæː"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "to plead guilty",
      "word": "tunnustaa"
    },
    {
      "sense": "to give up",
      "word": "antaa periksi"
    }
  ],
  "word": "myöntää"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: myöntää/Finnish '5th' base_tags=set()",
  "path": [
    "myöntää"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "verb",
  "title": "myöntää",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.