See muutosverokortti in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "muutos", "3": "verokortti" }, "expansion": "muutos + verokortti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "muutos + verokortti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "muutosverokortti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "muutosverokortti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "muutosverokortti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "muutosverokor", "2": "tt", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "revised tax card" ], "id": "en-muutosverokortti-fi-noun-xPkpA8sN", "links": [ [ "revised", "revised" ], [ "tax", "tax" ], [ "card", "card" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmuːtosˌʋeroˌkortːi/" }, { "ipa": "[ˈmuːt̪o̞s̠ˌʋe̞ro̞ˌko̞rt̪ːi]" }, { "rhymes": "-ortːi" } ], "word": "muutosverokortti" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "muutos", "3": "verokortti" }, "expansion": "muutos + verokortti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "muutos + verokortti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "muutosverokortti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorttinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorttinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokorteiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muutosverokortittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muutosverokorteittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "muutosverokorteittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muutosverokortteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "muutosverokortteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "muutosverokortti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "muutosverokortti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "muutosverokor", "2": "tt", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ortːi", "Rhymes:Finnish/ortːi/6 syllables" ], "glosses": [ "revised tax card" ], "links": [ [ "revised", "revised" ], [ "tax", "tax" ], [ "card", "card" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmuːtosˌʋeroˌkortːi/" }, { "ipa": "[ˈmuːt̪o̞s̠ˌʋe̞ro̞ˌko̞rt̪ːi]" }, { "rhymes": "-ortːi" } ], "word": "muutosverokortti" }
Download raw JSONL data for muutosverokortti meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.