See mustamaki in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "musta", "3": "maki", "t1": "black", "t2": "lemur" }, "expansion": "musta (“black”) + maki (“lemur”)", "name": "compound" } ], "etymology_text": "musta (“black”) + maki (“lemur”)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "mustamaki", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamaki", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "mustamakein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "mustamaki", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "mustamaki", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "mustamak", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "lifeform", "langcode": "fi", "name": "Primates", "orig": "fi:Primates", "parents": [ "Mammals", "Vertebrates", "Chordates", "Animals", "Lifeforms", "All topics", "Life", "Fundamental", "Nature" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "black lemur, Eulemur macaco" ], "id": "en-mustamaki-fi-noun-t9Z5JRgG", "links": [ [ "black lemur", "black lemur" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "dated" ], "word": "neekerimaki" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmustɑˌmɑki/" }, { "ipa": "[ˈmus̠tɑ̝ˌmɑ̝k̟i]" }, { "rhymes": "-ɑki" } ], "word": "mustamaki" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "musta", "3": "maki", "t1": "black", "t2": "lemur" }, "expansion": "musta (“black”) + maki (“lemur”)", "name": "compound" } ], "etymology_text": "musta (“black”) + maki (“lemur”)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "mustamaki", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamaki", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "mustamakein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mustamakejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mustamakissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mustamakiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mustamakillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mustamakilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mustamakinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mustamakikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mustamakeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakeiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mustamakittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mustamakeittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "mustamakeittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mustamakeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "mustamakeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "mustamaki", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "mustamaki", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "mustamak", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Entries using missing taxonomic name (species)", "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑki", "Rhymes:Finnish/ɑki/4 syllables", "fi:Primates" ], "glosses": [ "black lemur, Eulemur macaco" ], "links": [ [ "black lemur", "black lemur" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmustɑˌmɑki/" }, { "ipa": "[ˈmus̠tɑ̝ˌmɑ̝k̟i]" }, { "rhymes": "-ɑki" } ], "synonyms": [ { "tags": [ "dated" ], "word": "neekerimaki" } ], "word": "mustamaki" }
Download raw JSONL data for mustamaki meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.