See muotoilutuote in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "muotoilu", "3": "tuote" }, "expansion": "muotoilu + tuote", "name": "affix" } ], "etymology_text": "muotoilu + tuote", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*C/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "muotoilutuote", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuote", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuottein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*C/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "muotoilutuote", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "muotoilutuote", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "muotoilutuo", "2": "t", "3": "tt", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish hame-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "styling product" ], "id": "en-muotoilutuote-fi-noun-xKne0ROa", "links": [ [ "styling", "styling" ], [ "product", "product" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmuo̯toi̯luˌtuo̯teˣ/" }, { "ipa": "[ˈmuo̞̯t̪o̞i̯luˌt̪uo̞̯t̪e̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-uote" } ], "word": "muotoilutuote" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "muotoilu", "3": "tuote" }, "expansion": "muotoilu + tuote", "name": "affix" } ], "etymology_text": "muotoilu + tuote", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*C/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "muotoilutuote", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuote", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuottein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*C/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muotoilutuotteettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muotoilutuotteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "muotoilutuotteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "muotoilutuote", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "muotoilutuote", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "muotoilutuo", "2": "t", "3": "tt", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish hame-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uote", "Rhymes:Finnish/uote/5 syllables" ], "glosses": [ "styling product" ], "links": [ [ "styling", "styling" ], [ "product", "product" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmuo̯toi̯luˌtuo̯teˣ/" }, { "ipa": "[ˈmuo̞̯t̪o̞i̯luˌt̪uo̞̯t̪e̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-uote" } ], "word": "muotoilutuote" }
Download raw JSONL data for muotoilutuote meaning in Finnish (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.