See muikunmäti in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "muikku", "3": "mäti", "alt1": "muikun" }, "expansion": "muikun + mäti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "muikun + mäti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*F/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "muikunmäti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmäti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*F/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmäteinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädiksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "muikunmäteinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "muikunmäti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "muikunmäti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "muikunmä", "2": "t", "3": "d", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "vendace roe" ], "id": "en-muikunmäti-fi-noun-LdSChs9a", "links": [ [ "vendace", "vendace" ], [ "roe", "roe" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmui̯kunˌmæti/" }, { "ipa": "[ˈmui̯kumˌmæt̪i]" }, { "rhymes": "-æti" } ], "word": "muikunmäti" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "muikku", "3": "mäti", "alt1": "muikun" }, "expansion": "muikun + mäti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "muikun + mäti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*F/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "muikunmäti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmäti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*F/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmätejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "muikunmätinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmätinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmäteinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädiksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädeiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "muikunmädittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "muikunmädeittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "muikunmädeittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "muikunmäteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "muikunmäteinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "muikunmäti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "muikunmäti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "muikunmä", "2": "t", "3": "d", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/æti", "Rhymes:Finnish/æti/4 syllables" ], "glosses": [ "vendace roe" ], "links": [ [ "vendace", "vendace" ], [ "roe", "roe" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmui̯kunˌmæti/" }, { "ipa": "[ˈmui̯kumˌmæt̪i]" }, { "rhymes": "-æti" } ], "word": "muikunmäti" }
Download raw JSONL data for muikunmäti meaning in Finnish (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.