See mongo in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "mn",
"3": "мөнгө"
},
"expansion": "Mongolian мөнгө (möngö)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Ultimately from Mongolian мөнгө (möngö).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mongo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mongo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mongo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mong",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 8 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "20 6 2 1 9 15 5 2 4 7 1 0 17 0 1 0 0 8 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with 8 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 7 2 1 10 12 7 3 6 9 1 0 14 0 1 0 0 9 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"möngö (one 100th of tugrik, the currency of Mongolia)"
],
"id": "en-mongo-fi-noun-QIDyTk0h",
"links": [
[
"möngö",
"möngö"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoŋːo/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ŋːo̞]"
},
{
"rhymes": "-oŋːo"
}
],
"word": "mongo"
}
{
"categories": [
"Pages with 8 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "mn",
"3": "мөнгө"
},
"expansion": "Mongolian мөнгө (möngö)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Ultimately from Mongolian мөнгө (möngö).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mongo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mongo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mongo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mong",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Mongolian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 8 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oŋːo",
"Rhymes:Finnish/oŋːo/2 syllables"
],
"glosses": [
"möngö (one 100th of tugrik, the currency of Mongolia)"
],
"links": [
[
"möngö",
"möngö"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoŋːo/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ŋːo̞]"
},
{
"rhymes": "-oŋːo"
}
],
"word": "mongo"
}
Download raw JSONL data for mongo meaning in Finnish (19.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.