See mokkaturkis in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "mokka",
"3": "turkis",
"id1": "leather"
},
"expansion": "mokka + turkis",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "mokka + turkis",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mokkaturkis",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkis",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mokkaturkis",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mokkaturkis",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mokkaturki",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"suede fur"
],
"id": "en-mokkaturkis-fi-noun-bItrmeGD",
"links": [
[
"suede",
"suede"
],
[
"fur",
"fur"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmokːɑˌturkis/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞kːɑ̝ˌt̪urk̟is̠]"
},
{
"rhymes": "-urkis"
}
],
"word": "mokkaturkis"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "mokka",
"3": "turkis",
"id1": "leather"
},
"expansion": "mokka + turkis",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "mokka + turkis",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mokkaturkis",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkis",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkikselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkikseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mokkaturkiksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mokkaturkis",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mokkaturkis",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mokkaturki",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/urkis",
"Rhymes:Finnish/urkis/4 syllables"
],
"glosses": [
"suede fur"
],
"links": [
[
"suede",
"suede"
],
[
"fur",
"fur"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmokːɑˌturkis/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞kːɑ̝ˌt̪urk̟is̠]"
},
{
"rhymes": "-urkis"
}
],
"word": "mokkaturkis"
}
Download raw JSONL data for mokkaturkis meaning in Finnish (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.