See minariini in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "minarine" }, "expansion": "English minarine", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English minarine).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "minariini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariineja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariinilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariinina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "minariinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariinikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariinissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariineissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariinistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariineistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariinillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariineillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariiniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariineiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariinillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariineillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariininansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariineinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariinikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariiniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariineiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariinittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "minariineittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "minariineinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "minariini", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "minariini", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "minariin", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "minarine" ], "id": "en-minariini-fi-noun-7Gi7fFD5", "links": [ [ "minarine", "minarine" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈminɑriːni/" }, { "ipa": "[ˈminɑ̝ˌriːni]" }, { "rhymes": "-iːni" } ], "word": "minariini" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "minarine" }, "expansion": "English minarine", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English minarine).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "minariini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariineja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariinilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariinina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "minariinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariinikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariininne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariinienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariinianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariiniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariininsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "minariiniaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariiniansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "minariinejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "minariinissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariinissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "minariineissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariineissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "minariinistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariinistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "minariineistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariineistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "minariiniinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "minariineihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "minariinillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariinillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "minariineillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariineillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "minariiniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariiniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "minariineiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariineiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "minariinilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariinillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "minariineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariineillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "minariininaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariininansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "minariineinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariineinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "minariinikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariiniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "minariineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariineiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "minariinittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariinittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "minariineittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "minariineittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "minariineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "minariineinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "minariini", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "minariini", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "minariin", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iːni", "Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables" ], "glosses": [ "minarine" ], "links": [ [ "minarine", "minarine" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈminɑriːni/" }, { "ipa": "[ˈminɑ̝ˌriːni]" }, { "rhymes": "-iːni" } ], "word": "minariini" }
Download raw JSONL data for minariini meaning in Finnish (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.