"metsätyyppi" meaning in Finnish

See metsätyyppi in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈmetsæˌtyːpːi/, [ˈme̞ts̠æˌt̪yːpːi]
Rhymes: -yːpːi Etymology: metsä (“forest”) + tyyppi (“type”) Etymology templates: {{compound|fi|metsä|tyyppi|t1=forest|t2=type}} metsä (“forest”) + tyyppi (“type”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} metsätyyppi, {{fi-noun}} metsätyyppi Inflection templates: {{fi-decl-risti|metsätyy|pp|p|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], metsätyyppi [nominative, singular], metsätyypit [nominative, plural], metsätyyppi [accusative, nominative, singular], metsätyypit [accusative, nominative, plural], metsätyypin [accusative, genitive, singular], metsätyypit [accusative, genitive, plural], metsätyypin [genitive, singular], metsätyyppien [genitive, plural], metsätyyppiä [partitive, singular], metsätyyppejä [partitive, plural], metsätyypissä [inessive, singular], metsätyypeissä [inessive, plural], metsätyypistä [elative, singular], metsätyypeistä [elative, plural], metsätyyppiin [illative, singular], metsätyyppeihin [illative, plural], metsätyypillä [adessive, singular], metsätyypeillä [adessive, plural], metsätyypiltä [ablative, singular], metsätyypeiltä [ablative, plural], metsätyypille [allative, singular], metsätyypeille [allative, plural], metsätyyppinä [essive, singular], metsätyyppeinä [essive, plural], metsätyypiksi [singular, translative], metsätyypeiksi [plural, translative], metsätyypittä [abessive, singular], metsätyypeittä [abessive, plural], - [instructive, singular], metsätyypein [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], metsätyyppini [nominative, singular], metsätyyppini [nominative, plural], metsätyyppini [accusative, nominative, singular], metsätyyppini [accusative, nominative, plural], metsätyyppini [accusative, genitive, singular], metsätyyppini [accusative, genitive, plural], metsätyyppini [genitive, singular], metsätyyppieni [genitive, plural], metsätyyppiäni [partitive, singular], metsätyyppejäni [partitive, plural], metsätyypissäni [inessive, singular], metsätyypeissäni [inessive, plural], metsätyypistäni [elative, singular], metsätyypeistäni [elative, plural], metsätyyppiini [illative, singular], metsätyyppeihini [illative, plural], metsätyypilläni [adessive, singular], metsätyypeilläni [adessive, plural], metsätyypiltäni [ablative, singular], metsätyypeiltäni [ablative, plural], metsätyypilleni [allative, singular], metsätyypeilleni [allative, plural], metsätyyppinäni [essive, singular], metsätyyppeinäni [essive, plural], metsätyypikseni [singular, translative], metsätyypeikseni [plural, translative], metsätyypittäni [abessive, singular], metsätyypeittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], metsätyyppeineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], metsätyyppisi [nominative, singular], metsätyyppisi [nominative, plural], metsätyyppisi [accusative, nominative, singular], metsätyyppisi [accusative, nominative, plural], metsätyyppisi [accusative, genitive, singular], metsätyyppisi [accusative, genitive, plural], metsätyyppisi [genitive, singular], metsätyyppiesi [genitive, plural], metsätyyppiäsi [partitive, singular], metsätyyppejäsi [partitive, plural], metsätyypissäsi [inessive, singular], metsätyypeissäsi [inessive, plural], metsätyypistäsi [elative, singular], metsätyypeistäsi [elative, plural], metsätyyppiisi [illative, singular], metsätyyppeihisi [illative, plural], metsätyypilläsi [adessive, singular], metsätyypeilläsi [adessive, plural], metsätyypiltäsi [ablative, singular], metsätyypeiltäsi [ablative, plural], metsätyypillesi [allative, singular], metsätyypeillesi [allative, plural], metsätyyppinäsi [essive, singular], metsätyyppeinäsi [essive, plural], metsätyypiksesi [singular, translative], metsätyypeiksesi [plural, translative], metsätyypittäsi [abessive, singular], metsätyypeittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], metsätyyppeinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], metsätyyppimme [nominative, singular], metsätyyppimme [nominative, plural], metsätyyppimme [accusative, nominative, singular], metsätyyppimme [accusative, nominative, plural], metsätyyppimme [accusative, genitive, singular], metsätyyppimme [accusative, genitive, plural], metsätyyppimme [genitive, singular], metsätyyppiemme [genitive, plural], metsätyyppiämme [partitive, singular], metsätyyppejämme [partitive, plural], metsätyypissämme [inessive, singular], metsätyypeissämme [inessive, plural], metsätyypistämme [elative, singular], metsätyypeistämme [elative, plural], metsätyyppiimme [illative, singular], metsätyyppeihimme [illative, plural], metsätyypillämme [adessive, singular], metsätyypeillämme [adessive, plural], metsätyypiltämme [ablative, singular], metsätyypeiltämme [ablative, plural], metsätyypillemme [allative, singular], metsätyypeillemme [allative, plural], metsätyyppinämme [essive, singular], metsätyyppeinämme [essive, plural], metsätyypiksemme [singular, translative], metsätyypeiksemme [plural, translative], metsätyypittämme [abessive, singular], metsätyypeittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], metsätyyppeinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], metsätyyppinne [nominative, singular], metsätyyppinne [nominative, plural], metsätyyppinne [accusative, nominative, singular], metsätyyppinne [accusative, nominative, plural], metsätyyppinne [accusative, genitive, singular], metsätyyppinne [accusative, genitive, plural], metsätyyppinne [genitive, singular], metsätyyppienne [genitive, plural], metsätyyppiänne [partitive, singular], metsätyyppejänne [partitive, plural], metsätyypissänne [inessive, singular], metsätyypeissänne [inessive, plural], metsätyypistänne [elative, singular], metsätyypeistänne [elative, plural], metsätyyppiinne [illative, singular], metsätyyppeihinne [illative, plural], metsätyypillänne [adessive, singular], metsätyypeillänne [adessive, plural], metsätyypiltänne [ablative, singular], metsätyypeiltänne [ablative, plural], metsätyypillenne [allative, singular], metsätyypeillenne [allative, plural], metsätyyppinänne [essive, singular], metsätyyppeinänne [essive, plural], metsätyypiksenne [singular, translative], metsätyypeiksenne [plural, translative], metsätyypittänne [abessive, singular], metsätyypeittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], metsätyyppeinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], metsätyyppinsä [nominative, singular], metsätyyppinsä [nominative, plural], metsätyyppinsä [accusative, nominative, singular], metsätyyppinsä [accusative, nominative, plural], metsätyyppinsä [accusative, genitive, singular], metsätyyppinsä [accusative, genitive, plural], metsätyyppinsä [genitive, singular], metsätyyppiensä [genitive, plural], metsätyyppiään [partitive, singular], metsätyyppiänsä [partitive, singular], metsätyyppejään [partitive, plural], metsätyyppejänsä [partitive, plural], metsätyypissään [inessive, singular], metsätyypissänsä [inessive, singular], metsätyypeissään [inessive, plural], metsätyypeissänsä [inessive, plural], metsätyypistään [elative, singular], metsätyypistänsä [elative, singular], metsätyypeistään [elative, plural], metsätyypeistänsä [elative, plural], metsätyyppiinsä [illative, singular], metsätyyppeihinsä [illative, plural], metsätyypillään [adessive, singular], metsätyypillänsä [adessive, singular], metsätyypeillään [adessive, plural], metsätyypeillänsä [adessive, plural], metsätyypiltään [ablative, singular], metsätyypiltänsä [ablative, singular], metsätyypeiltään [ablative, plural], metsätyypeiltänsä [ablative, plural], metsätyypilleen [allative, singular], metsätyypillensä [allative, singular], metsätyypeilleen [allative, plural], metsätyypeillensä [allative, plural], metsätyyppinään [essive, singular], metsätyyppinänsä [essive, singular], metsätyyppeinään [essive, plural], metsätyyppeinänsä [essive, plural], metsätyypikseen [singular, translative], metsätyypiksensä [singular, translative], metsätyypeikseen [plural, translative], metsätyypeiksensä [plural, translative], metsätyypittään [abessive, singular], metsätyypittänsä [abessive, singular], metsätyypeittään [abessive, plural], metsätyypeittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], metsätyyppeineen [comitative, plural], metsätyyppeinensä [comitative, plural]
  1. (forestry) forest type (type of forest as specified in a classification system) Wikipedia link: fi:Matsätyyppioppi Categories (topical): Forestry
    Sense id: en-metsätyyppi-fi-noun-JPcliuhM Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish risti-type nominals Topics: business, forestry Hyponyms (avosuot): ruohoneva, varsinainen saraneva, lyhytkortinen neva, rahkaneva Hyponyms (karukkokankaat): jäkälätyyppi Hyponyms (korvet): lehtokorpi, ruoho- ja heinäkorpi, kangaskorpi, varsinainen korpi, mustikkakorpi, metsäkortekorpi, muurainkorpi Hyponyms (kuivahkot kankaat): puolukkatyyppi, variksenmarja-puolukkatyyppi, variksenmarja-mustikkatyyppi Hyponyms (kuivat kankaat): kanervatyyppi, variksenmarja-kanervatyyppi, varpu-jäkälä-tyyppi, jäkälätyyppi Hyponyms (lehdot): käenkaali-oravanmarjatyyppi, kurjenpolvi-oravanmarjatyyppi, kurjenpolvi-metsäimarretyyppi, saniaistyyppi Hyponyms (lehtomaiset kankaat): käenkaali-mustikkatyyppi, kurjenpolvi-käenkaali-mustikkatyyppi, kurjenpolvi-mustikkatyyppi, talvikkityyppi Hyponyms (nevakorpi): ruohoinen sarakorpi, varsinainen sarakorpi Hyponyms (rämeet): kangasräme, isovarpuinen räme, korpiräme, sararäme, tupasvillaräme, lettoräme, rahkaräme Hyponyms (suometsät): lettokorpi Hyponyms (suoyhdistymätyypit): aapasuo, keidassuo, palsasuo Hyponyms (tuoreet kankaat): mustikkatyyppi, puolukka-mustikkatyyppi, seinäsammal-mustikkatyyppi

Download JSON data for metsätyyppi meaning in Finnish (23.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "metsä",
        "3": "tyyppi",
        "t1": "forest",
        "t2": "type"
      },
      "expansion": "metsä (“forest”) + tyyppi (“type”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "metsä (“forest”) + tyyppi (“type”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "pp-p gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*B/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "pp-p gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*B/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "metsätyyppi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "metsätyyppi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "metsätyy",
        "2": "pp",
        "3": "p",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Forestry",
          "orig": "fi:Forestry",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forest type (type of forest as specified in a classification system)"
      ],
      "hyponyms": [
        {
          "sense": "lehdot",
          "word": "käenkaali-oravanmarjatyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehdot",
          "word": "kurjenpolvi-oravanmarjatyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehdot",
          "word": "kurjenpolvi-metsäimarretyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehdot",
          "word": "saniaistyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehtomaiset kankaat",
          "word": "käenkaali-mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehtomaiset kankaat",
          "word": "kurjenpolvi-käenkaali-mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehtomaiset kankaat",
          "word": "kurjenpolvi-mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "lehtomaiset kankaat",
          "word": "talvikkityyppi"
        },
        {
          "sense": "tuoreet kankaat",
          "word": "mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "tuoreet kankaat",
          "word": "puolukka-mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "tuoreet kankaat",
          "word": "seinäsammal-mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivahkot kankaat",
          "word": "puolukkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivahkot kankaat",
          "word": "variksenmarja-puolukkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivahkot kankaat",
          "word": "variksenmarja-mustikkatyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivat kankaat",
          "word": "kanervatyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivat kankaat",
          "word": "variksenmarja-kanervatyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivat kankaat",
          "word": "varpu-jäkälä-tyyppi"
        },
        {
          "sense": "kuivat kankaat",
          "word": "jäkälätyyppi"
        },
        {
          "sense": "karukkokankaat",
          "word": "jäkälätyyppi"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "kangasräme"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "isovarpuinen räme"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "korpiräme"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "sararäme"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "tupasvillaräme"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "lettoräme"
        },
        {
          "sense": "rämeet",
          "word": "rahkaräme"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "lehtokorpi"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "ruoho- ja heinäkorpi"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "kangaskorpi"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "varsinainen korpi"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "mustikkakorpi"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "metsäkortekorpi"
        },
        {
          "sense": "korvet",
          "word": "muurainkorpi"
        },
        {
          "sense": "nevakorpi",
          "word": "ruohoinen sarakorpi"
        },
        {
          "sense": "nevakorpi",
          "word": "varsinainen sarakorpi"
        },
        {
          "sense": "suometsät",
          "word": "lettokorpi"
        },
        {
          "sense": "avosuot",
          "word": "ruohoneva"
        },
        {
          "sense": "avosuot",
          "word": "varsinainen saraneva"
        },
        {
          "sense": "avosuot",
          "word": "lyhytkortinen neva"
        },
        {
          "sense": "avosuot",
          "word": "rahkaneva"
        },
        {
          "sense": "suoyhdistymätyypit",
          "word": "aapasuo"
        },
        {
          "sense": "suoyhdistymätyypit",
          "word": "keidassuo"
        },
        {
          "sense": "suoyhdistymätyypit",
          "word": "palsasuo"
        }
      ],
      "id": "en-metsätyyppi-fi-noun-JPcliuhM",
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "forest type",
          "forest type"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) forest type (type of forest as specified in a classification system)"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ],
      "wikipedia": [
        "fi:Matsätyyppioppi"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmetsæˌtyːpːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈme̞ts̠æˌt̪yːpːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-yːpːi"
    }
  ],
  "word": "metsätyyppi"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "metsä",
        "3": "tyyppi",
        "t1": "forest",
        "t2": "type"
      },
      "expansion": "metsä (“forest”) + tyyppi (“type”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "metsä (“forest”) + tyyppi (“type”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "pp-p gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*B/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "pp-p gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*B/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppejänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyypeittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metsätyyppeinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "metsätyyppi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "metsätyyppi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "hyponyms": [
    {
      "sense": "lehdot",
      "word": "käenkaali-oravanmarjatyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehdot",
      "word": "kurjenpolvi-oravanmarjatyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehdot",
      "word": "kurjenpolvi-metsäimarretyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehdot",
      "word": "saniaistyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehtomaiset kankaat",
      "word": "käenkaali-mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehtomaiset kankaat",
      "word": "kurjenpolvi-käenkaali-mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehtomaiset kankaat",
      "word": "kurjenpolvi-mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "lehtomaiset kankaat",
      "word": "talvikkityyppi"
    },
    {
      "sense": "tuoreet kankaat",
      "word": "mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "tuoreet kankaat",
      "word": "puolukka-mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "tuoreet kankaat",
      "word": "seinäsammal-mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivahkot kankaat",
      "word": "puolukkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivahkot kankaat",
      "word": "variksenmarja-puolukkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivahkot kankaat",
      "word": "variksenmarja-mustikkatyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivat kankaat",
      "word": "kanervatyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivat kankaat",
      "word": "variksenmarja-kanervatyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivat kankaat",
      "word": "varpu-jäkälä-tyyppi"
    },
    {
      "sense": "kuivat kankaat",
      "word": "jäkälätyyppi"
    },
    {
      "sense": "karukkokankaat",
      "word": "jäkälätyyppi"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "kangasräme"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "isovarpuinen räme"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "korpiräme"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "sararäme"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "tupasvillaräme"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "lettoräme"
    },
    {
      "sense": "rämeet",
      "word": "rahkaräme"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "lehtokorpi"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "ruoho- ja heinäkorpi"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "kangaskorpi"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "varsinainen korpi"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "mustikkakorpi"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "metsäkortekorpi"
    },
    {
      "sense": "korvet",
      "word": "muurainkorpi"
    },
    {
      "sense": "nevakorpi",
      "word": "ruohoinen sarakorpi"
    },
    {
      "sense": "nevakorpi",
      "word": "varsinainen sarakorpi"
    },
    {
      "sense": "suometsät",
      "word": "lettokorpi"
    },
    {
      "sense": "avosuot",
      "word": "ruohoneva"
    },
    {
      "sense": "avosuot",
      "word": "varsinainen saraneva"
    },
    {
      "sense": "avosuot",
      "word": "lyhytkortinen neva"
    },
    {
      "sense": "avosuot",
      "word": "rahkaneva"
    },
    {
      "sense": "suoyhdistymätyypit",
      "word": "aapasuo"
    },
    {
      "sense": "suoyhdistymätyypit",
      "word": "keidassuo"
    },
    {
      "sense": "suoyhdistymätyypit",
      "word": "palsasuo"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "metsätyy",
        "2": "pp",
        "3": "p",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound terms",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish risti-type nominals",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/yːpːi",
        "Rhymes:Finnish/yːpːi/4 syllables",
        "fi:Forestry"
      ],
      "glosses": [
        "forest type (type of forest as specified in a classification system)"
      ],
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "forest type",
          "forest type"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) forest type (type of forest as specified in a classification system)"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ],
      "wikipedia": [
        "fi:Matsätyyppioppi"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmetsæˌtyːpːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈme̞ts̠æˌt̪yːpːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-yːpːi"
    }
  ],
  "word": "metsätyyppi"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.