See mangaanirauta in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "mangaani", "3": "rauta" }, "expansion": "mangaani + rauta", "name": "affix" } ], "etymology_text": "mangaani + rauta", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "mangaanirauta", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirauta", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "mangaanirauta", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "mangaanirauta", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "mangaanirau", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "ferromanganese" ], "id": "en-mangaanirauta-fi-noun-9U8utQw6", "links": [ [ "ferromanganese", "ferromanganese" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmɑŋːɑːniˌrɑu̯tɑ/" }, { "ipa": "[ˈmɑ̝ŋːɑ̝ːniˌrɑ̝u̯t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑutɑ" } ], "word": "mangaanirauta" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "mangaani", "3": "rauta" }, "expansion": "mangaani + rauta", "name": "affix" } ], "etymology_text": "mangaani + rauta", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "mangaanirauta", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirauta", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9*F/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "mangaanirautaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "mangaaniraudattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "mangaaniraudoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "mangaaniraudoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "mangaanirautoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "mangaanirautoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "mangaanirauta", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "mangaanirauta", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "mangaanirau", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑutɑ", "Rhymes:Finnish/ɑutɑ/5 syllables" ], "glosses": [ "ferromanganese" ], "links": [ [ "ferromanganese", "ferromanganese" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈmɑŋːɑːniˌrɑu̯tɑ/" }, { "ipa": "[ˈmɑ̝ŋːɑ̝ːniˌrɑ̝u̯t̪ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑutɑ" } ], "word": "mangaanirauta" }
Download raw JSONL data for mangaanirauta meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.