"lyhistyä" meaning in Finnish

See lyhistyä in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈlyhistyæˣ/, [ˈlyɦis̠ˌtyæ(ʔ)]
Rhymes: -yæ Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} lyhistyä, {{fi-verb}} lyhistyä Inflection templates: {{fi-conj-sanoa|lyhist|||y|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], lyhistyn [first-person, indicative, present, singular], en lyhisty [first-person, indicative, negative, present, singular], olen lyhistynyt [first-person, indicative, perfect, singular], en ole lyhistynyt [first-person, indicative, negative, perfect, singular], lyhistyt [indicative, present, second-person, singular], et lyhisty [indicative, negative, present, second-person, singular], olet lyhistynyt [indicative, perfect, second-person, singular], et ole lyhistynyt [indicative, negative, perfect, second-person, singular], lyhistyy [indicative, present, singular, third-person], ei lyhisty [indicative, negative, present, singular, third-person], on lyhistynyt [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole lyhistynyt [indicative, negative, perfect, singular, third-person], lyhistymme [first-person, indicative, plural, present], emme lyhisty [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme lyhistyneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole lyhistyneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], lyhistytte [indicative, plural, present, second-person], ette lyhisty [indicative, negative, plural, present, second-person], olette lyhistyneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole lyhistyneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], lyhistyvät [indicative, plural, present, third-person], eivät lyhisty [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat lyhistyneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole lyhistyneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], lyhistytään [indicative, passive, present], ei lyhistytä [indicative, negative, passive, present], on lyhistytty [indicative, passive, perfect], ei ole lyhistytty [indicative, negative, passive, perfect], lyhistyin [first-person, indicative, past, singular], en lyhistynyt [first-person, indicative, negative, past, singular], olin lyhistynyt [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut lyhistynyt [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], lyhistyit [indicative, past, second-person, singular], et lyhistynyt [indicative, negative, past, second-person, singular], olit lyhistynyt [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut lyhistynyt [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], lyhistyi [indicative, past, singular, third-person], ei lyhistynyt [indicative, negative, past, singular, third-person], oli lyhistynyt [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut lyhistynyt [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], lyhistyimme [first-person, indicative, past, plural], emme lyhistyneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme lyhistyneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet lyhistyneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], lyhistyitte [indicative, past, plural, second-person], ette lyhistyneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte lyhistyneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet lyhistyneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], lyhistyivät [indicative, past, plural, third-person], eivät lyhistyneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat lyhistyneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet lyhistyneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], lyhistyttiin [indicative, passive, past], ei lyhistytty [indicative, negative, passive, past], oli lyhistytty [indicative, passive, pluperfect], ei ollut lyhistytty [indicative, negative, passive, pluperfect], lyhistyisin [conditional, first-person, present, singular], en lyhistyisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin lyhistynyt [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi lyhistynyt [conditional, first-person, negative, perfect, singular], lyhistyisit [conditional, present, second-person, singular], et lyhistyisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit lyhistynyt [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi lyhistynyt [conditional, negative, perfect, second-person, singular], lyhistyisi [conditional, present, singular, third-person], ei lyhistyisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi lyhistynyt [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi lyhistynyt [conditional, negative, perfect, singular, third-person], lyhistyisimme [conditional, first-person, plural, present], emme lyhistyisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme lyhistyneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi lyhistyneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], lyhistyisitte [conditional, plural, present, second-person], ette lyhistyisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte lyhistyneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi lyhistyneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], lyhistyisivät [conditional, plural, present, third-person], eivät lyhistyisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat lyhistyneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi lyhistyneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], lyhistyttäisiin [conditional, passive, present], ei lyhistyttäisi [conditional, negative, passive, present], olisi lyhistytty [conditional, passive, perfect], ei olisi lyhistytty [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], lyhisty [imperative, present, second-person, singular], älä lyhisty [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], lyhistyköön [imperative, present, singular, third-person], älköön lyhistykö [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon lyhistynyt [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko lyhistynyt [imperative, negative, perfect, singular, third-person], lyhistykäämme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme lyhistykö [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], lyhistykää [imperative, plural, present, second-person], älkää lyhistykö [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], lyhistykööt [imperative, plural, present, third-person], älkööt lyhistykö [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot lyhistyneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko lyhistyneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], lyhistyttäköön [imperative, passive, present], älköön lyhistyttäkö [imperative, negative, passive, present], olkoon lyhistytty [imperative, passive, perfect], älköön olko lyhistytty [imperative, negative, passive, perfect], lyhistynen [first-person, potential, present, singular], en lyhistyne [first-person, negative, potential, present, singular], lienen lyhistynyt [first-person, perfect, potential, singular], en liene lyhistynyt [first-person, negative, perfect, potential, singular], lyhistynet [potential, present, second-person, singular], et lyhistyne [negative, potential, present, second-person, singular], lienet lyhistynyt [perfect, potential, second-person, singular], et liene lyhistynyt [negative, perfect, potential, second-person, singular], lyhistynee [potential, present, singular, third-person], ei lyhistyne [negative, potential, present, singular, third-person], lienee lyhistynyt [perfect, potential, singular, third-person], ei liene lyhistynyt [negative, perfect, potential, singular, third-person], lyhistynemme [first-person, plural, potential, present], emme lyhistyne [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme lyhistyneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene lyhistyneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], lyhistynette [plural, potential, present, second-person], ette lyhistyne [negative, plural, potential, present, second-person], lienette lyhistyneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene lyhistyneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], lyhistynevät [plural, potential, present, third-person], eivät lyhistyne [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät lyhistyneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene lyhistyneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], lyhistyttäneen [passive, potential, present], ei lyhistyttäne [negative, passive, potential, present], lienee lyhistytty [passive, perfect, potential], ei liene lyhistytty [negative, passive, perfect, potential], lyhistyä [infinitive, infinitive-i], lyhistyvä [active, participle, present], lyhistyttävä [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], lyhistyäkseni [first-person, possessive, singular], lyhistyäksemme [first-person, plural, possessive], lyhistyäksesi [possessive, second-person, singular], lyhistyäksenne [plural, possessive, second-person], lyhistyäkseen [possessive, third-person], lyhistyäksensä [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], lyhistynyt [infinitive-i-long, past], lyhistytty [infinitive-i-long, past], lyhistyessä [inessive, second-person], lyhistyttäessä [inessive, second-person], lyhistymä [agent], no-table-tags [table-tags], lyhistyessäni [first-person, possessive, singular], lyhistyessämme [first-person, plural, possessive], lyhistyessäsi [possessive, second-person, singular], lyhistyessänne [plural, possessive, second-person], lyhistyessään [possessive, third-person], lyhistyessänsä [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], lyhistymätön [inessive, negative, second-person], lyhistyen [instructive, second-person], - [instructive, second-person], lyhistymässä [inessive, third-person], - [inessive, third-person], lyhistymästä [elative, third-person], - [elative, third-person], lyhistymään [illative, third-person], - [illative, third-person], lyhistymällä [adessive, third-person], - [adessive, third-person], lyhistymättä [abessive, third-person], - [abessive, third-person], lyhistymän [instructive, third-person], lyhistyttämän [instructive, third-person], lyhistyminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], lyhistymäisilläni [first-person, possessive, singular], lyhistymäisillämme [first-person, plural, possessive], lyhistymäisilläsi [possessive, second-person, singular], lyhistymäisillänne [plural, possessive, second-person], lyhistymäisillään [possessive, third-person], lyhistymäisillänsä [possessive, third-person]
  1. Alternative form of lyyhistyä Tags: alt-of, alternative Alternative form of: lyyhistyä
    Sense id: en-lyhistyä-fi-verb-4PDvc8si Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries
{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "52/sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistytte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyvät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistytään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistytä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyttäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistykäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistykää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistykööt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lyhistyttäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynevät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyttäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyvä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäkseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäkseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksensä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessäni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymätön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymässä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymästä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymällä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymättä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisilläni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisilläsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "lyhistyä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "lyhistyä",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lyhist",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "y",
        "5": "ä"
      },
      "name": "fi-conj-sanoa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "lyyhistyä"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of lyyhistyä"
      ],
      "id": "en-lyhistyä-fi-verb-4PDvc8si",
      "links": [
        [
          "lyyhistyä",
          "lyyhistyä#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlyhistyæˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlyɦis̠ˌtyæ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-yæ"
    }
  ],
  "word": "lyhistyä"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "52/sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistytte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyvät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistytään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistytä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyisivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhistyisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyttäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä lyhisty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistykäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistykää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistykööt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt lyhistykö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lyhistyttäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynevät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lyhistyne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene lyhistyneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lyhistyttäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyvä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäkseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäkseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyäksensä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistynyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistytty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessäni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyessänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymätön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymässä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymästä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymällä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymättä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyttämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistyminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-sanoa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisilläni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisilläsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lyhistymäisillänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "lyhistyä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "lyhistyä",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lyhist",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "y",
        "5": "ä"
      },
      "name": "fi-conj-sanoa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "lyyhistyä"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish sanoa-type verbs",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish verbs",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/yæ",
        "Rhymes:Finnish/yæ/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of lyyhistyä"
      ],
      "links": [
        [
          "lyyhistyä",
          "lyyhistyä#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlyhistyæˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlyɦis̠ˌtyæ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-yæ"
    }
  ],
  "word": "lyhistyä"
}

Download raw JSONL data for lyhistyä meaning in Finnish (22.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.