See lyhistyä in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lyhistyn", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "lyhistyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyy", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistytte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyvät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistytään", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei lyhistytä", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "lyhistyin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "lyhistyit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistyitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyivät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "lyhistyisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "lyhistyisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistyisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyisivät", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttäisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei lyhistyttäisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistykäämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistykää", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistykööt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttäköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön lyhistyttäkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "lyhistynen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "lyhistynet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistynee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistynemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "lyhistynette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "lyhistynevät", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttäneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei lyhistyttäne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "lyhistyä", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "lyhistyvä", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "lyhistyttävä", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistyäkseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "lyhistyäksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "lyhistyäksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyäksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyäkseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyäksensä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "lyhistyessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyttäessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistymä", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistyessäni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "lyhistyessämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "lyhistyessäsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyessänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyessään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyessänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistymätön", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistymässä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymästä", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymään", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymällä", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymättä", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttämän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistymäisilläni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "lyhistymäisillämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "lyhistymäisilläsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistymäisillänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistymäisillään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymäisillänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lyhistyä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lyhistyä", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lyhist", "2": "", "3": "", "4": "y", "5": "ä" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "alt_of": [ { "word": "lyyhistyä" } ], "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Alternative form of lyyhistyä" ], "id": "en-lyhistyä-fi-verb-4PDvc8si", "links": [ [ "lyyhistyä", "lyyhistyä#Finnish" ] ], "tags": [ "alt-of", "alternative" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlyhistyæˣ/" }, { "ipa": "[ˈlyɦis̠ˌtyæ(ʔ)]" }, { "rhymes": "-yæ" } ], "word": "lyhistyä" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lyhistyn", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "lyhistyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyy", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistytte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyvät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistytään", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei lyhistytä", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "lyhistyin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "lyhistyit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistyitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyivät", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "lyhistyisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "lyhistyisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistyisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyisivät", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhistyisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttäisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei lyhistyttäisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä lyhisty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistykäämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "lyhistykää", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "lyhistykööt", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt lyhistykö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttäköön", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön lyhistyttäkö", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "lyhistynen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "lyhistynet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistynee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lyhistynemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "lyhistynette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "lyhistynevät", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät lyhistyne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene lyhistyneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttäneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei lyhistyttäne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "lyhistyä", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "lyhistyvä", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "lyhistyttävä", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistyäkseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "lyhistyäksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "lyhistyäksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyäksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyäkseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyäksensä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistynyt", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "lyhistytty", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "lyhistyessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyttäessä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistymä", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistyessäni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "lyhistyessämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "lyhistyessäsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistyessänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyessään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyessänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistymätön", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "lyhistyen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistymässä", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymästä", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymään", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymällä", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymättä", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyttämän", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistyminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lyhistymäisilläni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "lyhistymäisillämme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "lyhistymäisilläsi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lyhistymäisillänne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "lyhistymäisillään", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "lyhistymäisillänsä", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lyhistyä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lyhistyä", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lyhist", "2": "", "3": "", "4": "y", "5": "ä" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "alt_of": [ { "word": "lyyhistyä" } ], "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish sanoa-type verbs", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/yæ", "Rhymes:Finnish/yæ/4 syllables" ], "glosses": [ "Alternative form of lyyhistyä" ], "links": [ [ "lyyhistyä", "lyyhistyä#Finnish" ] ], "tags": [ "alt-of", "alternative" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlyhistyæˣ/" }, { "ipa": "[ˈlyɦis̠ˌtyæ(ʔ)]" }, { "rhymes": "-yæ" } ], "word": "lyhistyä" }
Download raw JSONL data for lyhistyä meaning in Finnish (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.