See lumivyöryvaara in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "lumivyöry",
"3": "vaara",
"id2": "danger"
},
"expansion": "lumivyöry + vaara",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "lumivyöry + vaara",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaara",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaara",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lumivyöryvaara",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lumivyöryvaara",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lumivyöryvaar",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"avalanche risk"
],
"id": "en-lumivyöryvaara-fi-noun-TUzONrra",
"links": [
[
"avalanche",
"avalanche"
],
[
"risk",
"risk"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlumiˌʋyø̯ryˌʋɑːrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlumiˌʋyø̞̯ryˌʋɑ̝ːrɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːrɑ"
}
],
"word": "lumivyöryvaara"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "lumivyöry",
"3": "vaara",
"id2": "danger"
},
"expansion": "lumivyöry + vaara",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "lumivyöry + vaara",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaara",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaara",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaarattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumivyöryvaaroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lumivyöryvaara",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lumivyöryvaara",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lumivyöryvaar",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːrɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑːrɑ/6 syllables"
],
"glosses": [
"avalanche risk"
],
"links": [
[
"avalanche",
"avalanche"
],
[
"risk",
"risk"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlumiˌʋyø̯ryˌʋɑːrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlumiˌʋyø̞̯ryˌʋɑ̝ːrɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːrɑ"
}
],
"word": "lumivyöryvaara"
}
Download raw JSONL data for lumivyöryvaara meaning in Finnish (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.