See lumikinkku in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "lumi",
"3": "kinkku",
"id2": "ham"
},
"expansion": "lumi + kinkku",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "lumi + kinkku",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lumikinkku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lumikinkku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lumikinkku",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lumikin",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"cold-smoked matured, dry-cured ham"
],
"id": "en-lumikinkku-fi-noun-w1ukGmob",
"links": [
[
"cold",
"cold"
],
[
"smoke",
"smoke"
],
[
"mature",
"mature"
],
[
"dry",
"dry"
],
[
"cure",
"cure"
],
[
"ham",
"ham"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlumiˌkiŋkːu/"
},
{
"ipa": "[ˈlumiˌk̟iŋkːu]"
},
{
"rhymes": "-iŋkːu"
}
],
"word": "lumikinkku"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "lumi",
"3": "kinkku",
"id2": "ham"
},
"expansion": "lumi + kinkku",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "lumi + kinkku",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lumikinkku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lumikinkuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lumikinkkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lumikinkkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lumikinkku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lumikinkku",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lumikin",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋkːu",
"Rhymes:Finnish/iŋkːu/4 syllables"
],
"glosses": [
"cold-smoked matured, dry-cured ham"
],
"links": [
[
"cold",
"cold"
],
[
"smoke",
"smoke"
],
[
"mature",
"mature"
],
[
"dry",
"dry"
],
[
"cure",
"cure"
],
[
"ham",
"ham"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlumiˌkiŋkːu/"
},
{
"ipa": "[ˈlumiˌk̟iŋkːu]"
},
{
"rhymes": "-iŋkːu"
}
],
"word": "lumikinkku"
}
Download raw JSONL data for lumikinkku meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.