See lukkotikkikone in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lukkotikki", "3": "kone" }, "expansion": "lukkotikki + kone", "name": "affix" } ], "etymology_text": "lukkotikki + kone", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lukkotikkikone", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikone", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikonein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikonettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lukkotikkikone", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lukkotikkikone", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lukkotikkikon", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish hame-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "lock stitch sewing machine" ], "id": "en-lukkotikkikone-fi-noun-Xbt3nvbG", "links": [ [ "lock", "lock" ], [ "stitch", "stitch" ], [ "sewing machine", "sewing machine" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlukːoˌtikːiˌkoneˣ/" }, { "ipa": "[ˈlukːo̞ˌt̪ikːiˌko̞ne̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-one" } ], "word": "lukkotikkikone" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lukkotikki", "3": "kone" }, "expansion": "lukkotikki + kone", "name": "affix" } ], "etymology_text": "lukkotikki + kone", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lukkotikkikone", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikone", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikonein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikonettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikonettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lukkotikkikoneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lukkotikkikoneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lukkotikkikone", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lukkotikkikone", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lukkotikkikon", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish hame-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/one", "Rhymes:Finnish/one/6 syllables" ], "glosses": [ "lock stitch sewing machine" ], "links": [ [ "lock", "lock" ], [ "stitch", "stitch" ], [ "sewing machine", "sewing machine" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlukːoˌtikːiˌkoneˣ/" }, { "ipa": "[ˈlukːo̞ˌt̪ikːiˌko̞ne̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-one" } ], "word": "lukkotikkikone" }
Download raw JSONL data for lukkotikkikone meaning in Finnish (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.