See loukkaantuva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "loukkaantuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "loukkaantuva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "loukkaantuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "loukkaantuvainen" }, { "word": "loukkaantuvuus" } ], "form_of": [ { "word": "loukkaantua" } ], "glosses": [ "present active participle of loukkaantua" ], "id": "en-loukkaantuva-fi-verb-m6KucwyG", "links": [ [ "loukkaantua", "loukkaantua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlou̯kːɑːntuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈlo̞u̯kːɑ̝ːn̪ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "loukkaantuva" }
{ "derived": [ { "word": "loukkaantuvainen" }, { "word": "loukkaantuvuus" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "loukkaantuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "loukkaantuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "loukkaantuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "loukkaantuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "loukkaantuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "loukkaantuva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "loukkaantuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uʋɑ", "Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables" ], "form_of": [ { "word": "loukkaantua" } ], "glosses": [ "present active participle of loukkaantua" ], "links": [ [ "loukkaantua", "loukkaantua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlou̯kːɑːntuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈlo̞u̯kːɑ̝ːn̪ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "loukkaantuva" }
Download raw JSONL data for loukkaantuva meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.