See lomasijainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "loma",
"3": "sijainen"
},
"expansion": "loma + sijainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "loma + sijainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lomasijainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lomasijainen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lomasijainen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lomasijai",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "lomasijaisuus"
}
],
"glosses": [
"substitute for a person on leave"
],
"id": "en-lomasijainen-fi-noun-TgtzGJlQ",
"links": [
[
"substitute",
"substitute"
],
[
"person",
"person"
],
[
"leave",
"leave"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlomɑˌsijɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞mɑ̝ˌs̠ijɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ijɑinen"
}
],
"word": "lomasijainen"
}
{
"derived": [
{
"word": "lomasijaisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "loma",
"3": "sijainen"
},
"expansion": "loma + sijainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "loma + sijainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lomasijainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lomasijaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lomasijaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lomasijaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lomasijainen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lomasijainen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lomasijai",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ijɑinen",
"Rhymes:Finnish/ijɑinen/5 syllables"
],
"glosses": [
"substitute for a person on leave"
],
"links": [
[
"substitute",
"substitute"
],
[
"person",
"person"
],
[
"leave",
"leave"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlomɑˌsijɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞mɑ̝ˌs̠ijɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ijɑinen"
}
],
"word": "lomasijainen"
}
Download raw JSONL data for lomasijainen meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.