See logonomia in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "logo-",
"3": "-nomia"
},
"expansion": "logo- + -nomia",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "logo- + -nomia",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "logonomia",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomia",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "logonomia",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "logonomia",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dated"
},
"expansion": "(dated)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "logonomi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "76 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms prefixed with logo-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nomia",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "93 7",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "94 6",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"synonym of puheviestintä (“oral communication”)"
],
"id": "en-logonomia-fi-noun-djBnEFp0",
"links": [
[
"puheviestintä",
"puheviestintä#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "oral communication",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "puheviestintä"
}
],
"tags": [
"dated"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloɡoˌnomiɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞ɡo̞ˌno̞miɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-omiɑ"
}
],
"word": "logonomia"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "logonomia",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "logonomi"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of logonomi"
],
"id": "en-logonomia-fi-noun-FroiG2~z",
"links": [
[
"logonomi",
"logonomi#Finnish"
]
],
"tags": [
"dated",
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloɡoˌnomiɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞ɡo̞ˌno̞miɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-omiɑ"
}
],
"word": "logonomia"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish dated terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish nouns",
"Finnish terms prefixed with logo-",
"Finnish terms suffixed with -nomia",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/omiɑ",
"Rhymes:Finnish/omiɑ/5 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "logo-",
"3": "-nomia"
},
"expansion": "logo- + -nomia",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "logo- + -nomia",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "logonomia",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomia",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "logonomiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomianaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomianansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomiakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logonomiattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomiattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logonomioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "logonomioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "logonomia",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "logonomia",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dated"
},
"expansion": "(dated)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "logonomi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"synonym of puheviestintä (“oral communication”)"
],
"links": [
[
"puheviestintä",
"puheviestintä#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "oral communication",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "puheviestintä"
}
],
"tags": [
"dated"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloɡoˌnomiɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞ɡo̞ˌno̞miɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-omiɑ"
}
],
"word": "logonomia"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/omiɑ",
"Rhymes:Finnish/omiɑ/5 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "logonomia",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "logonomi"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of logonomi"
],
"links": [
[
"logonomi",
"logonomi#Finnish"
]
],
"tags": [
"dated",
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloɡoˌnomiɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞ɡo̞ˌno̞miɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-omiɑ"
}
],
"word": "logonomia"
}
Download raw JSONL data for logonomia meaning in Finnish (22.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.