See leppyminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "leppyä", "3": "-minen" }, "expansion": "leppyä + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "leppyä + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "leppyminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppyminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "leppymisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisessänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisestänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymisistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseensä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisellänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymiseltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisellensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisenänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymisinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymiseksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisettänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "leppymisinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "leppyminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "leppyminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "leppymi", "2": "ä" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "53 47", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "57 43", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "60 40", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "54 46", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "59 41", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of leppyä", "relenting" ], "id": "en-leppyminen-fi-noun-15bfjhDb", "links": [ [ "leppyä", "leppyä#Finnish" ], [ "relenting", "relenting" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "53 47", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "54 46", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of leppyä", "stopping being angry" ], "id": "en-leppyminen-fi-noun-ExY~wJOT", "links": [ [ "leppyä", "leppyä#Finnish" ], [ "stopping", "stopping" ], [ "angry", "angry" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlepːyminen/" }, { "ipa": "[ˈle̞pːyˌmine̞n]" }, { "rhymes": "-inen" } ], "word": "leppyminen" }
{ "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/inen", "Rhymes:Finnish/inen/4 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "leppyä", "3": "-minen" }, "expansion": "leppyä + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "leppyä + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "leppyminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppyminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "leppymisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leppymistään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymistänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leppymisiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leppymisessään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisessänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisestään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisestänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leppymisistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymisistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leppymiseensä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leppymisellään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisellänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leppymiseltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymiseltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leppymisiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymisiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leppymiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisellensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leppymisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leppymisenään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisenänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leppymisinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymisinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leppymisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymiseksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leppymisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leppymisettään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisettänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leppymisittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "leppymisittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leppymisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "leppymisinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "leppyminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "leppyminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "leppymi", "2": "ä" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of leppyä", "relenting" ], "links": [ [ "leppyä", "leppyä#Finnish" ], [ "relenting", "relenting" ] ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of leppyä", "stopping being angry" ], "links": [ [ "leppyä", "leppyä#Finnish" ], [ "stopping", "stopping" ], [ "angry", "angry" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlepːyminen/" }, { "ipa": "[ˈle̞pːyˌmine̞n]" }, { "rhymes": "-inen" } ], "word": "leppyminen" }
Download raw JSONL data for leppyminen meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.