See leivottu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "leivottu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivotut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivotut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivotun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivotut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivotun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "leivotuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivottujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivotuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivotuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivottuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "leivotuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "leivottuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "leivottu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "leivo", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "vastaleivottu" } ], "form_of": [ { "word": "leipoa" } ], "glosses": [ "past passive participle of leipoa" ], "id": "en-leivottu-fi-verb-Z1zUWuzL", "links": [ [ "leipoa", "leipoa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlei̯ʋotːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈle̞i̯ʋo̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-eiʋotːu" } ], "word": "leivottu" }
{ "derived": [ { "word": "vastaleivottu" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "leivottu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivotut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivotut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivotun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivotut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivotun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "leivotuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "leivottuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "leivottujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivottujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "leivotussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "leivotustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "leivotuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivotuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "leivottuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "leivottuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "leivotullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "leivotultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "leivotuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "leivotulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "leivotuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivotuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "leivottunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "leivottuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivottuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "leivotukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "leivotuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "leivotuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "leivotuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "leivotuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "leivottuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "leivottuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "leivottu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "leivo", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/eiʋotːu", "Rhymes:Finnish/eiʋotːu/3 syllables" ], "form_of": [ { "word": "leipoa" } ], "glosses": [ "past passive participle of leipoa" ], "links": [ [ "leipoa", "leipoa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlei̯ʋotːu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈle̞i̯ʋo̞t̪ːu(ʔ)]" }, { "rhymes": "-eiʋotːu" } ], "word": "leivottu" }
Download raw JSONL data for leivottu meaning in Finnish (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.