See lauda in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "it", "3": "lauda" }, "expansion": "Italian lauda", "name": "bor" } ], "etymology_text": "Italian lauda", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lauda", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lauda", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laudoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laudoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laudoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lauda", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lauda", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laud", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 6 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Music", "orig": "fi:Music", "parents": [ "Art", "Sound", "Culture", "Energy", "Society", "Nature", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" }, { "_dis": "1 1 2 15 2 1 18 3 12 3 18 3 18 3", "kind": "other", "name": "Pages with 6 entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "1 1 1 12 1 1 22 2 10 2 22 2 22 2", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "lauda (form of vernacular sacred song in Italy in the late medieval era)" ], "id": "en-lauda-fi-noun-0F5uDe~Y", "links": [ [ "music", "music" ], [ "lauda", "lauda" ] ], "raw_glosses": [ "(music) lauda (form of vernacular sacred song in Italy in the late medieval era)" ], "topics": [ "entertainment", "lifestyle", "music" ], "wikipedia": [ "Lauda (song)" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑu̯dɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝u̯dɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑudɑ" } ], "word": "lauda" }
{ "categories": [ "Pages with 6 entries", "Pages with entries" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "it", "3": "lauda" }, "expansion": "Italian lauda", "name": "bor" } ], "etymology_text": "Italian lauda", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lauda", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lauda", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laudoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laudojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laudainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laudaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laudojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laudassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laudoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laudastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laudoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laudaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laudoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laudallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laudoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laudaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laudoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laudalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laudoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laudanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laudoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laudakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laudoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laudattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laudoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laudoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laudoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laudoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lauda", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lauda", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laud", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms borrowed from Italian", "Finnish terms derived from Italian", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 6 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑudɑ", "Rhymes:Finnish/ɑudɑ/2 syllables", "fi:Music" ], "glosses": [ "lauda (form of vernacular sacred song in Italy in the late medieval era)" ], "links": [ [ "music", "music" ], [ "lauda", "lauda" ] ], "raw_glosses": [ "(music) lauda (form of vernacular sacred song in Italy in the late medieval era)" ], "topics": [ "entertainment", "lifestyle", "music" ], "wikipedia": [ "Lauda (song)" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑu̯dɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝u̯dɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑudɑ" } ], "word": "lauda" }
Download raw JSONL data for lauda meaning in Finnish (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.