See laskoshame in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laskos", "3": "hame" }, "expansion": "laskos + hame", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laskos + hame", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laskoshame", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshame", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshametta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laskoshamein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshamettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laskoshame", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laskoshame", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laskosham", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish hame-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "pleated skirt" ], "id": "en-laskoshame-fi-noun-92RUMNo2", "links": [ [ "pleated", "pleated" ], [ "skirt", "skirt" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑskosˌhɑmeˣ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝s̠ko̞s̠ˌhɑ̝me̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑme" } ], "word": "laskoshame" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laskos", "3": "hame" }, "expansion": "laskos + hame", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laskos + hame", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laskoshame", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshame", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshametta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laskoshamein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshamettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshamettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskoshameikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskoshameettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskoshameittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laskoshameittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskoshameineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laskoshameinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laskoshame", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laskoshame", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laskosham", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish hame-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑme", "Rhymes:Finnish/ɑme/4 syllables" ], "glosses": [ "pleated skirt" ], "links": [ [ "pleated", "pleated" ], [ "skirt", "skirt" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑskosˌhɑmeˣ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝s̠ko̞s̠ˌhɑ̝me̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑme" } ], "word": "laskoshame" }
Download raw JSONL data for laskoshame meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.