See laskeutus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laskeuttaa", "3": "-us", "id2": "action or event" }, "expansion": "laskeuttaa + -us", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laskeuttaa + -us", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laskeutus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutusten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutusta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutusteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutukseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laskeutus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laskeutus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laskeutu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-vastaus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -us (action or event)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish vastaus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "laskeutusallas" } ], "glosses": [ "sedimentation, settling (causing to settle as a sediment)" ], "id": "en-laskeutus-fi-noun-nmzGtNeL", "links": [ [ "sedimentation", "sedimentation" ], [ "settling", "settling" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑskeu̯tus/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝s̠k̟e̞u̯t̪us̠]" }, { "rhymes": "-ɑskeutus" } ], "word": "laskeutus" }
{ "derived": [ { "word": "laskeutusallas" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laskeuttaa", "3": "-us", "id2": "action or event" }, "expansion": "laskeuttaa + -us", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laskeuttaa + -us", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laskeutus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutusten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutusta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutusteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutustaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutustansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutukseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutukseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laskeutukselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutukseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laskeutuksettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laskeutuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laskeutuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laskeutus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laskeutus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laskeutu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-vastaus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -us (action or event)", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish vastaus-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑskeutus", "Rhymes:Finnish/ɑskeutus/3 syllables" ], "glosses": [ "sedimentation, settling (causing to settle as a sediment)" ], "links": [ [ "sedimentation", "sedimentation" ], [ "settling", "settling" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑskeu̯tus/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝s̠k̟e̞u̯t̪us̠]" }, { "rhymes": "-ɑskeutus" } ], "word": "laskeutus" }
Download raw JSONL data for laskeutus meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.