See lapsipsykiatria in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lapsi", "3": "psykiatria" }, "expansion": "lapsi + psykiatria", "name": "affix" } ], "etymology_text": "lapsi + psykiatria", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lapsipsykiatria", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatria", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lapsipsykiatria", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lapsipsykiatria", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lapsipsykiatri", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kulkija-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "child psychiatrist" ], "id": "en-lapsipsykiatria-fi-noun-HNMlUmUd", "links": [ [ "child", "child" ], [ "psychiatrist", "psychiatrist" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑpsiˌpsykiɑtriɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝ps̠iˌps̠yk̟iˌɑ̝t̪riɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑtriɑ" } ], "word": "lapsipsykiatria" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lapsi", "3": "psykiatria" }, "expansion": "lapsi + psykiatria", "name": "affix" } ], "etymology_text": "lapsi + psykiatria", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lapsipsykiatria", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatria", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatriakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatriattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lapsipsykiatrioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lapsipsykiatria", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lapsipsykiatria", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lapsipsykiatri", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 7-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kulkija-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑtriɑ", "Rhymes:Finnish/ɑtriɑ/7 syllables" ], "glosses": [ "child psychiatrist" ], "links": [ [ "child", "child" ], [ "psychiatrist", "psychiatrist" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑpsiˌpsykiɑtriɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝ps̠iˌps̠yk̟iˌɑ̝t̪riɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑtriɑ" } ], "word": "lapsipsykiatria" }
Download raw JSONL data for lapsipsykiatria meaning in Finnish (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.